Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Putin pod palbou kritiky od šéfa wagnerovců: Udělali jsme z Ukrajinců jednu z nejsilnějších armád, říká a navrhuje obnovit trest smrti

Jevgenij Prigožin kritizuje  Vladimira Putina a navrhuje obnovit trest smrti
Zdroj: profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
válka na ukrajině

Slova uznání našel vůdce vojenské žoldnéřské skupiny wagnerovců Jevgenij Prigožin pro ukrajinskou armádu. Podle jeho slov „Putinova zpackaná strategie zdaleka nevedla k demilitarizaci Ukrajiny, ale k tomu, že Kyjev díky masivním dodávkám ze Západu nashromáždil jednu z nejsilnějších armád na světě“. Řekl to ve videu, z něhož cituje například britský list Daily Mail.

Jevgenij Prigožin ve svém posledním výpadu opět udeřil na vedení Kremlu. Šéf wagnerovců mimo jiné obvinil vedení armády ze ztráty velkého počtu mužů v Bachmutu, kde Rusové už dlouhou dobu vedou bitvu s Ukrajinci o dobytí města.

Podle muže, přezdívaného „Putinův řezník“, přivedl Vladimir Putin Rusko svou invazí na Ukrajinu k žalostnému neúspěchu. Šéf wagnerovců byl kdysi považován za blízkého spojence a důvěrníka ruského tyrana. V posledním ze svých stále častějších výpadů však vyjádřil zdrcující kritiku válečné strategie ruského vůdce.

„Ukrajinci jsou jako Řekové na vrcholu slávy“

Ve svém verbálním útoku na vojenské představitele Prigožin dále prohlásil, že Rusko by mělo obnovit trest smrti a viníci – jako odpovědné za válečnou krizi označil konkrétně ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova budou „pověšeni na Rudém náměstí“. „Takže dehonestace Ukrajiny, kterou jsme vyhlásili, se hrubě nepovedla. Udělali jsme z Ukrajinců národ, který znají všichni na celém světě,“ řekl a vysmál se tak Putinovým předválečným záměrům. „Jsou jako Řekové na vrcholu slávy nebo Římané,“ dodal.

Jestli (Ukrajinci) měli na začátku 500 tanků, teď jich mají pět tisíc. Jestliže měli 20 tisíc mužů, kteří byli schopni bojovat, nyní jich mají 400 tisíc. Takže jak přesně jsme je demilitarizovali? Právě naopak! Militarizovali jsme Ukrajinu až po okraj,“ řekl Prigožin v rozhovoru s Konstantinem Dolgovem, ruským proválečným blogerem, jak píše Daily Mail.

„Kde jsou nějaké za*rané granáty?!“

Myslím, že Ukrajinci jsou dnes jednou z nejsilnějších armád na světě. Mají vysokou úroveň organizace, výcviku i vojenského zpravodajství. Mají různou munici a navíc jsou schopni se stejným úspěchem přecházet mezi jakýmkoli systémem – sovětským, NATO, prostě jakýmkoli. Své ztráty navíc berou filozoficky,“ prohlásil šéf wagnerovců nekompromisně a dodal: „Jediné, na čem jim záleží, je dosažení toho nejvyššího cíle. Jsou jako my za Velké vlastenecké války (ruské označení pro obrannou válku v Sovětském svazu po invazi nacistického Německa na území SSSR během druhé světové války – pozn. red.)

Šojgu! Gerasimove! Kde jsou nějaké za*rané granáty?! Podívejte se na ně! Podívejte se na ně!“ byl k nezastavení Prigožin a ukazoval video zachycující hromadu mrtvol vojáků, příslušníků Wagnerovců, u Bachmutu.

Sedíte si v drahých restauracích a vaše děti natáčejí videa na YouTube. Oni (wagnerovci) zemřeli, abyste se mohli cpát ve svých kancelářích!“ citoval Prigožina ještě britský list Express.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy