Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Putin oznámil, že zprovozní smrtící rakety! Satan může udeřit po celém světě

Měly by být v provozu do konce roku.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
MOCNÁ ZBRAŇ

Do konce roku plánuje Rusko zprovoznit svou první raketovou základnu vybavenou supermoderními těžkými raketami RS-28 Sarmat, lidově zvanými "Satan". Podle informací, které o raketě kolují mezi odbornou veřejností, by mělo jít o skoro čtyřicet metrů vysoká monstra, která jsou schopna udeřit na cíle téměř kdekoli na světě. O raketách informoval jednak sám prezident Putin a analýzu přinesl i web Eurasian Times.

"Je v plánu, že do konce roku by měl fungovat první komplex v režimu bojové pohotovosti," řekl doslova Vladimir Putin při televizním setkání s absolventy vojenské akademie, o kterém psal výše zmíněný web. Již dříve tuto informaci potvrdil generál Sergej Karakajev, jeden z vysoce postavených vojenských činitelů. Rakety jsou podle něj schopny přeletět severní i jižní zemský pól.

Není obrany

"Díky skvělému poměru výkon-váha, kterou disponuje nový raketový systém, má trajektorie rakety schopnost měnit se za letu," řekl Krakajev a dodal, že Sarmat v podstatě může letět i vesmírem. Dodal také, že mu není znám protiraketový systém, který by Sarmat dokázal zastavit. Tyto informace není samozřejmě možné nezávisle ověřit.

Obří dolet a smrtící síla

Testy raket už probíhají několik let, v první várce by jich Rusko mělo dostat 46 kusů. Podle ruského ministerstva obrany je dolet rakety po suborbitální, tedy velmi vysoké dráze, asi 35 tisíc kilometrů. S územím, které má Rusko k dispozici, to tak prakticky znamená, že má velmoc dostřel do celého světa. Raketa, která má na výšku těžko uvěřitelných 35 metrů, může nést až deset tun náloží.

Kromě deseti až patnácti konvenčních bojových hlavic to mohou být třeba hypersonické hlavice, které dokonce mohou nést jaderné zbraně. Raketa se dokáže údajně ubránit většině moderních raketových deštníků díky systému klamných cílů. To jsou data, která o raketě uvádí většina vojenských webů, najdeme je i na wikipedii.

Fungovat budou do konce roku

První testovací let nové rakety se uskutečnil letos v dubnu. Rakety by měly zůstat ve službě nejméně padesát let a podle informací, které o nich máme, by skutečně mohly představovat velkou hrozbu. Otázkou zůstává, co je realita a co strašení potenciálních nepřátel. Ruská propaganda už totiž mnohokrát ukázala, že ne všechno, co se snaží vypustit do světa, se zakládá na realitě.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy