Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Putin mění ústavu, ruská vláda kvůli tomu podala demisi: Medveděvovi nabízí trafiku

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
změny v rusku
Ruský prezident Vladimir Putin (67) plánuje provést ústavní změny, vláda Dmitrije Medveděva (54) mu k tomu vyklidila pole. Podle agentury TASS to premiér pokládá za správný krok. Putin chce mimo jiné posílit pravomoci parlamentu, dokud nejmenuje nový kabinet, musí si vláda plnit povinnosti.

Putin už našel Medveděvovi novou funkci, mohl by se stát místopředsedou bezpečnostní rady státu. Předsedá jí prezident a premiér v demisi byl jejím stálým členem. Funkce ale zatím neexistuje.

Medveděv vyklidil Putinovi pole kvůli ústavním změnám, které prezident připravuje. Podle návrhu má Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, získat více pravomocí. Nově by rozhodovala o předsedovi, vicepremiérech i členech vlády. Prezident by návrhy nemohl smést ze stolu, po jmenování by mu ale zůstalo právo je odvolat. Putin zároveň zdůraznil, že Rusko zůstane silnou prezidentskou republikou.

„Hlavní jsou zájmy Ruska. Rusko, to jsme my,“ prohlásil s tím, že bude prosazovat, aby změny ústavy posvětili občané v referendu.

Medveděv je přesvědčen, že Putinův návrh je pro zemi zásadní. „Proto jako vláda musíme poskytnout prezidentovi naší země možnost, aby přijal všechna nezbytná rozhodnutí,“ vysvětlil premiér.

Související články

Další články