Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Půjde Jan Blatný z kola ven? Machinace ve vládě, vyjádřil se i premiér Babiš

Zdroj: Profimedia
POLITIKA
Zatímco v zemi dochází k tvrdým koronavirovým opatřením a lidem není zrovna do smíchu, ve vládě se chystá velká personální výměna, uvedl web CNN Prima News. Hnutí ANO by mělo přenechat ministerstvo zdravotnictví ČSSD, ministrem by pak měl být poslanec a bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Výměnou za to by sociální demokraté přišli o post ministra zahraničí a ve vládě by skončil i Tomáš Petříček.

O tom, že chce premiér Andrej Babiš vyměnit svého ministra zdravotnictví Jana Blatného se v politických kruzích spekuluje už několik týdnů. Kvůli jednáním okolo prodloužení nouzového stavu a stále se zhoršující tuzemské situaci s koronavirem se ale do čela českého zdravotnictví nikomu zrovna dvakrát nechce.

CNN Prima NEWS má důvěryhodný zdroj z vysoké politiky, který sdělil, že o výměně se jedná už několik dnů, jenomže se u premiéra nedá nic předpovědět. Výměna už měla ale proběhnout před pár dny. "To, že se o tom šušká, je pravda. Že se má měnit Blatný, se řeší poslední měsíc a každý týden se řekne, že to je do konce týdne hotové," řekl zdroj.

Aby k výměně došlo, že je třeba už jen slovo premiéra Andreje Babiše, který když řekne, tak je možné, že k výměně dojde během pár hodin. Je ale možné, že se to také vůbec nestane.

Nový ministrem by podle CNN Prima News měl být Jiří Běhounek, kterému je nakloněn i prezident Miloš Zeman a je připraven ho jmenovat. Běhounek ale říká, že žádnou nabídku nedostal. Výměna ministra už byla ale údajně několikrát na spadnutí a právě kvůli zveřejnění jmen se nakonec kandidáti rozhodli nabídku nepřijmout.

Babiš v pátek večer výměnu prozatím popřel. "Za mě můžu vyvrátit, že do konce března dojde k výměně ministrů." Podle zdroje CNN Prima NEWS by ale ke změnám mělo dojít do konce příštího týdne.

Ministerstvo zdravotnictví pro ČSSD

Šéf ČSSD Jan Hamáček by měl být připraven okamžitě resort zdravotnictví převzít pod svou stranu. "Babiš je zoufalý tím, že Blatný je příšerný a nemůže místo něj nikoho sehnat. Kdyby to ČSSD opravdu nabídl, tak by po tom sáhli a mohli by se na tématu zdravotnictví profilovat. Už nemůže být nikdo horší než ti, co tam byli teď," uvádí CNN Prima NEWS informaci dalšího zdroje blízkého vládě.

Podle zákulisních informací by se Hamáček výměnou za ministerstvo zdravotnictví zbavil ministerstva zahraničních věcí, v jehož čele stojí Tomáš Petříček. Petříček je Hamáčkovým sokem v boji o stranické vedení. Současný ministr zahraničních věcí navíc dlouhodobě razí rozdílné názory v zahraniční politice než prezident Miloš Zeman.

Ke spekulacím se kousavě v pátek vyjádřil na svém Twitteru i uznávaný moderátor Václav Moravec, který napsal, že bude zajímavé sledovat, jestli Babiš vymění jednoho ministra – nebo hned dva. A dotázal se Tomáše Petříčka, ministra zahraničních věcí, jestli tuší, zda bude ještě na konci března ministrem.

Další náhradník ze Znojma

Dle CNN Prima News ale není Jiří Běhounek jedinou možnou volbou, ve hře je i jméno ředitele znojemské nemocnice Martina Pavlíka, jenž kandidoval za ANO do Senátu. "Nezlobte se... Nikdo mě oficiálně neoslovil, nechci na to odpovídat," sdělil vyhýbavě.

Mezi další možné kandidáty se řadí ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal nebo ředitel nemocnice Motol a společný kandidát ANO a ČSSD do Senátu Miloslav Ludvík. Všichni tři však dle informací CNN Prima News uvedli, že se do ministerského křesla nechystají.

Související články

Další články