Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Půjde Babiš sedět? Virologové a právníci ho viní z šíření poplašné zprávy a ohromných škod

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
POLICIE
Předseda vlády Andrej Babiš (66) nečelí jen kritice opozice a řady občanů, ale nově se bude muset vypořádat i s policejním vyšetřováním. Skupina lékařů, virologů, právníků podala trestní oznámení na premiéra a ministry zdravotnictví a vnitra kvůli šíření poplašné zprávy a kvůli podle nich zbytečnému vyhazování peněz také pro rozsáhlou škodu způsobenou českému státu.

Andrej Babiš čelí trestnímu oznámení

Iniciativa Zdravé fórum, z.s, jejíž krok plně podporují odborníci včetně kritika vlády MUDr. Jana Hnízdila, v trestním oznámení podaném na pražské Vrchní státní zastupitelství tvrdí to, že pravidelným zveřejňováním denních přírůstků počtu údajně nakažených covidem se politici Andrej Babiš (66), Jan Blatný, Jan Hamáček a případně i další osoby údajně vědomě dopouštějí šíření poplašné zprávy. Trestní sazba u tohoto trestného činu je až tři léta odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Co je Zdravé fórum

Zdravé fórum je občanská platforma volající po obnovení normálního života. Chce návrat žáků do škol, cílenou ochranu nejrizikovějších skupin obyvatel místo uzavření republiky a bezcílného testování bezpříznakových osob v neohrožené skupině. Petenti žádají i objektivní informování veřejnosti bez lhaní a strašení, otevřenost a dobrovolnost opatření místo zasahování do Ústavou zaručených práv a svobod.

V čele Zdravého fóra stojí právník a advokát Tomáš Nielsen, režisér a spisovatel Jan Tománek, choreograf a bývalý šéf baletu ND Petr Zuska a podporují ho například vedoucí intenzivní péče centra pro Covid-19 Martin Balík, profesor epidemiologie Jiří Beran, mikrobioložka, viroložka a vedoucí odd. virologie ZÚ Ostrava Hana Zelená, primářka a klinická mikrobioložka Václava Adámková, kardioanesteziolog Lukáš Pollert, přednosta Kardiocentra IKEMu Jan Pirk, internista a rehabilitační lékař Jan Hnízdil, specialista na klinický EBM výzkum Šimon Reich, pohotovostní a praktický lékař Vít Mareček, lékařka Kamila Součková z ARO na Bulovce a stovky dalších lékařů či zdravotních sester.

Z umělců pak například Karel Janeček, Hynek Čermák, Bára Basiková, Vlastimil Harapes, Olga Lounová, Zdeňka Žádníková-Volencová nebo Radka Fišarová.

„Nepravdivost uvedených informací vyplývá ze skutečnosti, že počty nově pozitivně testovaných ve skutečnosti představují počty osob, které jsou pouze pozitivně testovány na přítomnost kyseliny RNA, spojované s přítomností koronaviru SARS-CoV-2 v těle člověka, a to prostřednictvím testů rt-PCR, případně prostřednictvím tzv. antigenních testů (s následnou ‚kontrolou‘ prováděnou opět testem rt-PCR). Přitom je známo, že osoba, která je pozitivně testována prostřednictvím těchto testů, nemusí být nakažena uvedeným virem, a tím spíše ani nakažlivá (infekční) pro své okolí,“ tvrdí oznamovatelé.

Pozitivita může být falešná

Problém má být dle zástupců Zdravého fóra v samotné metodice testování. V laboratořích se odebraný genetický vzorek množí (i čtyřicetkrát a víc), a pokud se v něm posléze najde nepatrné množství RNA koronaviru SARS-CoV-2, je dotyčný označen za pozitivní.

Přitom to ale podle stěžovatelů neznamená, že jedinec je infekční nebo schopný někoho nakazit.

„Samotný rt-PCR test stanovuje pouze přítomnost vybrané virové genetické informace, a ne přítomnost kompletních infekčních částic viru SARS-CoV-2, které jako jediné mohou způsobit infekční onemocnění COVID-19 a infikovat další vnímavé jedince,“ tvrdí.

Podle autorů trestního oznámení řada odborníků prokázala, že rt-PCR testy ukazují pozitivitu lidí i řadu měsíců po kontaktu s koronavirem, přestože doba infekčnosti jedince je 7-14 dní dle mutace viru.

Mezi pozitivně diagnostikovanými osobami tak prý může být obrovská skupina lidí, kteří reálně nejsou nakažení (nenesou aktivní virus), ale ztěžuje se jim přístup k práci, omezují se jim občanské svobody a podobně. A i na základě denního nárůstu nakažených vláda přijímá stále tvrdší opatření s důsledky pro celou zemi.

Škoda velkého rozsahu

V případě pozitivního testu by dle trestního oznámení mělo dojít i k vyšetření standardní klinickou cestou a spolehlivějšímu testování, k tomu však prý ve většině případů nedochází, proto mají být informace o přírůstcích hrubě zkreslené.

Podle těch, kteří oznámení podali, také kvůli již utraceným 25 miliardám za testy existuje důvodné podezření, že Babiš a spol. mohli spáchat trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku. Zde je trestní sazba až tři roky nepodmíněně.

Státní zastupitelství nyní pověří policii tím, aby případ prošetřila, to může trvat i řadu měsíců.

Jiní neuspěli

Pražské státní zastupitelství nedávno potvrdilo rozhodnutí o odmítnutí trestního oznámení na Andreje Babiše a někdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Advokát Petr Němec se domníval, že nesou zodpovědnost za zhoršení šíření pandemie koronaviru během loňského podzimu. Státní zástupci z Prahy 1 ale nenašli důvod pro trestní zodpovědnost politiků, nešlo prý ani o nedbalostní zavinění. To potvrdili i nadřízení žalobci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy