Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Ptejte se Prymuly: eXtra.cz spouští speciální "koronavirovou" poradnu s ministrem zdravotnictví

Česko svírá epidemie koronaviru, počty nakažených prakticky den ode dne rostou. Na internetu přitom koluje celá řada nebezpečných mýtů a konspiračních teorií, k situaci se zároveň vyjadřuje celá řada osobností, jejichž názory jsou ale velmi často protichůdné, a tedy matoucí. eXtra.cz proto přináší speciální poradnu s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, ve které bude stávající hlava boje proti epidemii odpovídat na dotazy čtenářů. Cílem je přinášet relevantní informace a odpovědi na to, co vás trápí.

Desítky mýtů a konspiračních teorií, které o koronaviru kolují, jsou podle Prymuly obrovskou hrozbou. Nejvíce mu vadí dva mýty - že virus vůbec neexistuje, případně že byl uměle vytvořen v laboratoři. „Virus s vysokou mírou pravděpodobnosti unikl z laboratoře. Jenže ne proto, že by v ní byl nějakým způsobem modifikován. Pracovalo se s ním jako v každé běžné laboratoři. Kolem toho se rozvířila celá řada diskuzí a konspiračních teorií. Mnohem pravděpodobnější je, že se virus skutečně vyskytl přirozeně a v laboratoři se s ním pouze pracovalo,“ uvedl již dříve na Twitteru.

Protichůdná veřejná vyjádření různých odborníků, ale i laiků pak považuje za obrovské neštěstí současnosti. "Lidé se pak nevyznají v tom, co je a co není pravda," říká. Právě proto spouští eXtra.cz poradnu s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou.

Plošné testování v Česku

Velkým tématem, které Česko v současné době řeší, je plošné testování obyvatel. Bude probíhat jako v sousedním Slovensku, kde už koncem tohoto týdne odstartuje pilotní fáze plošného otestování? Na zorganizování největší akce svého druhu v novodobé historii Slovenska bude stát potřebovat pomoc asi čtvrtiny z celkového počtu zdravotníků a mediků v zemi, hovořilo se i o nasazení padesáti tisíc vojáků.

"V našich podmínkách to nechceme dělat takto plošným způsobem. Chceme zapojit více různých skupin, jako jsou praktičtí a zubní lékaři, sestřičky, ale i medici a další zdravotníci, kteří s tím budou pomáhat. U nás by to mělo proběhnout více dobrovolně a více s orientací na některé skupiny, jako jsou kupříkladu domovy seniorů, a postupně to budeme rozvíjet do plošnější podoby," uvedl pro eXtra.cz Prymula

Ptejte se ministra Prymuly

Zajímá vás, jaká další pravidla a omezení vám zasáhnou do života? Chcete vědět, jak se před koronavirem ještě více chránit? eXtra.cz spouští speciální poradnu s ministrem Prymulou. Dotazy zasílejte na e-mailovou adresu redakce@extra.cz a sledujte eXtra.cz!

Související články

Další články