Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Ptačí chřipka se po třech letech vrátila do Česka: Smrtelná nemoc řádí na Vysočině

nákaza
V České republice byl po třech letech potvrzen výskyt ptačí chřipky neboli vysoce patogenní aviární influenzy. Podle odborníků je ohnisko nákazy v obci Štěpánov nad Svratkou na Vysočině a nákazu do chovu nejspíše zanesli divocí vodní ptáci.

Nakažený chov ze Štěpánova nad Svratkou na Vysočině nahlásila sama chovatelka, které během dvou dnů uhynulo šest z dvanácti slepic a následně tři kachny. Inspektoři ze Státní veterinární správy okamžitě zahájili šetření a přijali předběžná opatření.

Uhynulé slepice a kachny byly odeslány k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha a veterináři následně potvrdili vysoce patogenní subtyp H5N8. Ten je smrtelný pro ptáky, přenos na člověka zatím naštěstí nebyl zaznamenán. „Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala s okamžitou platností opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v nich vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Odškodnění a prevence

Chovatelům bude podle ministra zemědělství Miroslava Tomana vyplaceno odškodnění, které jim ze zákona náleží. Toman rovněž chovatelům doporučuje, aby se co nejvíce snažili zabránit styku svých chovů s volně žijícím ptactvem.

Související články

Další články