Psychologové potvrdili to, co už dávno víme. Tedy že se mezi fanynkami 50 odstínů šedi vyskytují často psychicky nevyrovnané a nemocné ženy. Informaci přinesly novinky.cz.

Není náhodou, že psychologové z Michiganu přišli na to, že se mezi čtenářkami knihy Padesát odstínů šedi často objevují ženy, které trpí poruchou příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie, a ženy, které žijí s násilnickými a despotickými muži.

Hlavní postava románů Christian Grey totiž vykazuje prvky chování typické pro tyrany – pronásledování, obtěžování, zastrašování, společenskou izolaci a sexuální násilí. Hlavní hrdinka zase projevuje znaky typické pro zneužívanou ženu, a to je ztráta identity, strach a pocit bezmoci. Není divu, že se tak některé ženy v hlavní hrdince poznaly.

„Pokud ženy zažívaly poruchu příjmu potravy před čtením té knihy, pak v nich Padesát odstínů jen posílilo tyto zkušenosti a zhoršilo související trauma. Zároveň přibylo i žen, u nichž tyto problémy propukly právě po přečtení knih,“ říká doktorka Amy Bonomi z Michigan State University.

Psychologové též varují před fenoménem erotických románů plných násilí. Podle nich podporuje a uchovává násilí.