Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Psycholog Radek Ptáček radí, jak vydržet karanténu: Důležité je být v kontaktu s blízkými, říká

Zdroj: Archiv Radka Ptáčka
+ Dalších 7 fotografií
rozhovor
Karanténa platí pro celé Česko a mnoho lidí ani neví, co v ní budou dělat. Pandemie koronaviru sužuje celou planetu a leckdo se snaží z celé téhle zapeklité situace nezbláznit. Pro web G.cz uvedl profesor lékařské psychologie Radek Ptáček několik rad, jak se vypořádat se současnou krizovou situací a jak si zachovat zdravý rozum.

O karanténě se donedávna mluvilo jen velmi málo. Koronavirus však zasáhl během pár dnů stovky českých obyvatel a vláda se rozhodla nařídit od 16. března omezení volného pohybu, což Čechy omezilo na cestu do práce, obchodu a krátkou procházku. Jinak jsou občané Česka vyzváni, aby trávili většinu času doma

Zavřené kavárny, restaurace, divadla a kina Čechům ani moc nedovolují někam vyrazit, takže se většinu času zdržují ve svých domovech a ven chodí jen tehdy, když opravdu musejí. Pro web G.cz se vyjádřil profesor Radek Ptáček a radí, jak se doma nezbláznit a jak se vypořádat se současnou situací. Vše o situaci v Česku spojenou s koronavirem se můžete dočíst zde.

Bublina dokonalého světa

Radek Ptáček naznačuje, že je to hlavně o člověku samotném. "Je pouze na nás, nakolik nás situace ovlivní. Současný stav je skutečně mimořádný a na nic podobného jsme nebyli připraveni. Žili jsme v bublině dokonalého světa, kde se nic neděje," uvedl Ptáček.

Důležité je zůstat v kontaktu

"Člověk je společenský tvor. Vztahy pro nás představují život a energii. Samota nás stahuje do pasivity, stresu a nemoci," vysvětlil profesor a podotkl, že považuje za nutné zůstat v kontaktu se svými blízkými, i kdyby jen přes telefon nebo sociální sítě.

Každá osobnost situaci vnímá jinak

Tvrdí, že každá osobnost vnímá jinak různý typ zátěže. Pro introverta může být situace velmi příjemná, pro extroverta naopak doslova frustrující. Důležité je nepropadnout se do beznaděje. "Jedná se o mimořádnou a dočasnou situaci. Začíná hezké jaro, bude léto, máme se na co těšit," zůstává Radek pozitivní.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde

Související články

Další články