Během roku kvůli Modré velrybě spáchalo sebevraždu 130 teenagerů. Policie dokonce zatkla muže, který byl mozkem celé hry. Poslední dobou se ale hra vymkla kontrole a děti umírají čím dál víc. Ve hře je zakomponován prvek vzrušení, který útočí na jednotlivce, nikoliv celou masu.

„Bude to zaujímat menší skupinu lidí než velkou,“ vysvětlil Jeroným Klimeš a pokračoval: „Výzvy hráčům generují extrémní vzrušení. Tedy extrémní stres v kombinaci se sebepoškozujícím chováním. Funguje to jako filtr, který generuje opojné zážitky a které se dají připodobnit ke gemblerství nebo kleptománii. A tato kombinace hráče vede k tomu, že zvyšují dávky až k sebevraždě. U ní čekají, že jim to vygeneruje ohromný zážitek. Pro málo lidí je to velmi nebezpečné, pro ostatní to je neškodné,“ dodal přední český psycholog.

Hra má velmi krutá pravidla, a pokud Modrou velrybu začne někdo hrát, není cesty zpět. Teenageři komunikují s takzvaným kurátorem, který jim dává úkoly. Jsou psychicky náročné, dovádějí je do deprese a v závěru jsou životu nebezpečné.