Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Psychiatrie v Česku: Hodnocení dokonalé, ale realita krutá?! DĚSIVÁ SVĚDECTVÍ

Psychiatrická nemocnice Bohnice.
Zdroj: Google Maps
+ Dalších 9 fotografií
PSYCHIATRIE V ČESKU
Na stránkách hodnoceni-nemocnic.cz se objevuje hodnocení nemocničních ústavů, rehabilitačních ústavů a psychiatrických léčeben. Dnes se podrobně zaměříme na psychiatrická zařízení. Zajímavé je, že hodnocení psychiatrií v Česku se značně rozchází s recenzemi od lidí. Jak tedy dopadly psychiatrické nemocnice v jednotlivých koutech Česka podle hlasu lidu?
 • PN Bohnice
 • Psychiatrická nemocnice Bohnice poskytuje odbornou psychiatrickou pomoc lidem s duševním onemocněním. Momentálně je největším psychiatrickým zařízením v České republice. Poslední známé šetření nemocnice pochází z roku 2017 a vyznívá velmi pozitivně. Souhrnná spokojenost se dostala až na 75 %. Co se týče propuštění a pokračování v péči, získala nemocnice 80 %. Tělesné pohodlí a přijetí nemocnice získalo 70 %, lékaři dostali 77 % a sestry 68 %. Jak nemocnici hodnotí lidé na internetu?

  "Psychiatrická nemocnice Bohnice, donedávna ještě Psychiatrická léčebna Bohnice, vyvolává rozporuplné pocity a reakce. Pro českou veřejnost slovo Bohnice znamená blázinec. Výkřik 'odvezou mě kvůli tobě do Bohnic' má stejný význam jako věta 'odvezou mě kvůli tobě do blázince'. Pro mnohé pacienty jsou Bohnice synonymem hrůzy. Pro jiné pacienty byly Bohnice místem, kde se jim dostalo pomoci. Pro řadu lidí, kteří se zasazují o modernější způsob poskytování psychiatrické péče, jsou Bohnice symbolem mamutího zařízení, které nemůže zajistit lidský přístup k nemocným," píší na serveru lidemezilidmi.cz

  Recenze na psychiatrickou léčebnu v Bohnicích se u lidí různí. Jedni jsou nanejvýš spokojeni, druzí na nemocnici plivou ostrá slova. "Byla mi zde po dobrovolné hospitalizaci diagnostikována bipolární porucha. Program léčby byl každý den plný různých terapií a každé ráno jsme byli vyslechnuti celým týmem doktorů," chválí nemocnici žena v komentářích, ale přidává i minusy.

  "Minus za nekomunikativního a neschopného vést konverzaci peer konzultanta, který nám k naší smůle v nepřítomnosti psychologa vedl konverzační skupiny. A nadbytek nezdravého jídla nad zdravým v dosahu a ke koupi pro pacienty s nízkými rozhodovacími a seberegulačními schopnostmi. Jako jsem byla já v hypománii."

  Mezi lidmi se najdou i velmi negativní recenze "Můj syn nastoupil loni na bohnickou léčebnu. Dostal se na pavilon 27 a to bylo jedním slovem vězení. Nikdo z personálu nemá zájem o pacienty. Nikdo nechce nikomu pomoci. Přijde mi, že pacienti jsou spíš na obtíž," píše nespokojená matka.

  Ovšem další pacientka s výše uvedeným komentářem nesouhlasí. "Nedá mi to nezareagovat. Především to, že se střední a nižší zdravotnický personál k pacientům chová nevhodně, naprosto bez úcty a nadřazeně, není problém jen psychiatrických oddělení."

  "Sama jsem Bohnicemi prošla a s personálem jsem neměla sebemenší problém, protože jsem hned od počátku dala najevo, že nejsem jejich podřízená, nejsem chovanec a nejsem vězeň. Jsem pacient, řádně si platící zdravotní pojištění a daně, díky čemuž oni mají práci a tou je pomáhat pacientům. Zhruba tak jsem reagovala při prvním konfliktu, kdy jsem se se sestrou dohadovala o to, jestli má nebo nemá právo sebrat mi můj vlastní olivový olej k dochucení jídla. Od té doby jsem si na ničí chování stěžovat nemohla," dodala.

  • PN Dobřany
  • Podle serveru hodnocení nemocnic si Psychiatrická nemocnice v Dobřanech vede vesměs dobře. Poslední hodnocení je ale osm let staré. Souhrnná spokojenost z roku 2009 se drží na nějakých 70 %. Co se týče respektu doktorů a sestřiček, ohledu a úcty k pacientovi, držela se nemocnice v roce 2009 také na 70 %. Z internetových komentářů je ale zjevné, že se zařízení potýká s problémy, které na něj neházejí dobré světlo. Bývalí pacienti psychiatrické léčebny si ve velkém množství stěžují a nemyslí si, že péče v Dobřanech je dostačující.

   Před čtyřmi lety se dostalo na povrch, že místní zdravotní sestra, která pracovala v Dobřanech třináct let, zajišťovala pro dva z lékařů pervitin. „Potřebovali se nabudit, aby mohli práci lépe snášet,“ řekla tehdy pro iDnes.cz.

   „Brali to od nástupu do léčebny s přestávkami možná nějakých osm let. V průměru jsem jim dodávala pervitin tak jednou za měsíc. Šňupali ho,“ dodala žena. Další recenze, které najdete na internetu od pacientů, hovoří za vše.

   "Mé osobní zkušenosti s lékaři z PN Dobřany jsou velmi špatné," píše jedna komentující na sociálních sítích. "Měla jsem tam tchyni a hrůza. Dobrovolně bych tam nikdy nešla. Je to blázinec jak z hororu. Venku se tam pohybují samé pochybné existence," píše další.

   Před dvěma lety zveřejnil web parlamentnilisty šokující zpověď pacientky. „To je hrůza. Tam sice kamery nejsou, ale tam se nikdo bez personálu ani nedostane. Když se v sedm hodin večer zavelí koupání, tak se třicet žen svlékne donaha a naběhnou postupně do té koupelny. Do toho tam je ten chlap, zřízenec, který to organizuje a je tam mezi nahými ženami. Ten vyháže to ústavní prádlo, ve kterém jste přes den a jdete i spát," popisuje Jana K.

   „Evidentně nesvéprávná paní, která tam neustále pobíhala, vykřikovala a vše narušovala, byla fyzicky napadena zřízencem," dodává bývalá pacientka.

   • PN Bílá Voda
   • Na rozdíl od předchozí psychiatrické léčebny má Bílá Voda kladné hodnocení po všech stránkách a většina lidí se shoduje na tom, že i když je režim v této léčebné možná přísnější než někde jinde, je velmi účinný. Souhrnná spokojenost a přístup lékařů a sester se drží na 70 %. Pacienti jsou zde spokojeni i se všeobecnými službami, které dostaly hodnocení 60 %. Co se týče dostatku informací nebo třeba pohodlí, tak tyto služby se vyšplhaly až k 80 %.

    "Jednoznačně Bílá Voda, trochu tvrdší psychoterapie, ale profi přístup, pěkná příroda a teď je to tam moc hezké," nemůže si pacient vynachválit zařízení. Už v roce 2010 se Bílá Voda umístila v kategorii A+, což vyplynulo z šetření Kvalita očima pacientů, v němž ministerstvo zdravotnictví měřilo kvalitu zdravotních služeb skrze spokojenost pacientů.

    "Přestal jsem díky léčbě v Bílé Vodě chlastat. Rok a půl nepiji a můj život se po léčbě rapidně zlepšil," chválí další pacient. Poslední známé šetření psychiatrické nemocnice v Bílé Vodě pochází z roku 2017 a čísla odpovídají recenzím.

    • PN Brno
    • Zhruba šest tisíc lidí ročně podstoupí léčbu v psychiatrické nemocnici v brněnských Černovicích. „Personál se snaží pro pacienty dělat, co může. Kdyby na psychiatrii zaměstnanci pracovat nechtěli, už tu nejsou," řekl před rokem ředitel psychiatrické nemocnice Marek Radimský pro server Denik.cz. Celkovou spokojenost pacienti dle stránek hodnoceni-nemocnic.cz dávají na hranici 73 %. Spokojenost s lékaři byla o něco vyšší než se sestrami. Lékaři si vysloužili 72 % a sestry 67 %. Spokojenost se souhrnnými službami byla před osmi lety na 60 %.

     Co se týče stížností pacientů, jsou minimální. "Za rok k nám přijde kolem šesti tisíc lidí, z toho asi tři tisíce na záchytnou stanici. Na takové množství řešíme dvanáct stížností. Naprostá většina z nich směřuje na záchytku, že jsme tam neoprávněně někoho vzali. Což stejně neděláme my, ale policisté. Drtivá většina stížností je neopodstatněná. Loni jsme třeba z těch dvanácti dostali jednu oprávněnou. A na administrativu, nikoliv na zacházení," dodává.

     Recenze lidí slova ředitele jen potvrzují. "Pokud můžu radit, tak když už léčebnu, tak doporučuji Brno-Černovice. Chodila jsem tam za příbuzným na návštěvy a je tam moc pěkné prostředí, park, lavičky, kavárna. Vůbec si tam člověk nepřipadá jako v léčebném zařízení," píše slečna.

     V recenzích si vesměs lidé v rámci této nemocnice stěžují pouze na čekací dobu, což je u kvalitních psychiatrických zařízení pochopitelné. Poslední šetření brněnské léčebny pochází z roku 2009.

Související články

Další články