Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Psy zachraňujeme, na lidi kašleme. 5 ostrých výroků Vášáryové na téma uprchlíci

Magda Vášáryová ve vysílání ČT24 ostrými výroky nešetřila.
Zdroj: reprofoto ČT24
„Kdybychom si měli rozdělit tisíc psů, tak by se všichni hned angažovali a byli by nadšení a dělali by si fotografie,“ uvedla slovenská poslankyně a herečka Magda Vášáryová v Událostech, komentářích k tématu uprchlické krize. Podle jejích slov by lidé stokrát raději sympatizovali s opuštěnými zvířaty než tisíci syrských dětí, které putovaly Evropou.

Pondělní vystoupení Vášáryové ve zpravodajské relaci ČT24 vyvolalo velkou reakci lidí na sociálních sítích. Jedni její slova vyzdvihují, protože prý skvěle vystihla středoevropskou mentalitu, jiní se ptají, jestli se nezbláznila. Podle poslankyně si obyvatelé střední Evropy hrají na křesťanskou společnost, která má pomáhat lidem v nouzi, ale jednoduše řečeno, skutek utek.

Co dalšího Vášáryová řekla a píchla tím do politiků, Čechů i Slováků? Vybrali jsme pět jejích výroků, které nevytrhujeme z kontextu.

1. „Na jedné straně jsme zjistili, že nejsme křesťané, jednoduše nejsme. Bereme to jen jako folklór a chodíme si do kostela kvůli omlouvání svých hříchů. To je všechno, co děláme. Toto je zrcadlo, které se nám nastavilo, a já si dělám velké starosti, že se na nás ty děti dívají a vědí, že všechny ty řečičky o tom, že máme milovat bližního svého a že máme být pohostinní, protože to je rétorika nás jako národa, že jsme pohostinní… že to všechno neplatí. Platí jen jediné, a to chránit si jen svoji kůži a vykašlat se na ostatní. To bude mít těžké následky.

2. „Já si myslím, že my tady ve střední Evropě jsme ustrašení z jedné věci. My jsme si absolutně vědomi toho, že jsme za jakoukoliv funkci ochotni vzdát se čehokoliv, nejen naší víry. Nakonec jsme to za posledních několik set let udělali několikrát. My víme velmi dobře, že jsme ochotni kolaborovat za cokoliv, za jakoukoliv malou jistotu.“

3. „Střední Evropa je nebezpečná část Evropy. Myslíme si, že jsme obětí. Teď říkáme, že jsme obětí Bruselu, Spojených států atd. Ti všichni by se prý měli domluvit. Ale jak k tomu přispějeme my? Uděláme si téma z kvót. Jen si z toho uděláme téma. Ničemu nepomůžeme.“

4. „Chápu, proč to politici dělají. Volby na Slovensku i v Polsku se blíží. Vystrašené tetky půjdou volit a budou volit ty, kteří slíbí, že nikoho nepustí a že všechno bude úplně stejné.“

5. Politici by měli mít odvahu. Alespoň ti, kteří chtějí zůstat v historii jako státníci. Vy Češi máte člověka, který se proti tomu postavil, musel dokonce emigrovat, protože jste ho šli zabít, Masaryka. Když se postavil proti všem těm falešným věcem a antisemitistické kampani. Jsou případy, kdy se musíte postavit. S tím se nedá nic dělat. A jen ti, kteří se proti tomu postaví, zůstanou v historii jako ti, kdo udělali správnou věc. Takové poučení ve střední Evropě přece už máme!

Na celý rozhovor s Vášáryovou se můžete podívat zde:

Související články

Další články