Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Psí smutek dojal národ! Co je to za chlupáče, který plakal u rakve vojáka?

Zdroj: extra.cz
+ Dalších 6 fotografií
poslední sbohem
S vojákem Tomášem Procházkou, který ve věku 42 let zemřel v Afghánistánu, se loučí i jeho dva psi. Dvouletý Bred a tříletý Doky byli Procházkovi oporou v nejtěžších chvílích. Co s nimi nyní bude?

Ostatky vojáka Tomáše Procházky (†42) jsou zpět ve vlasti. Letecký speciál s rakví velkého hrdiny dorazil z Afghánistánu na vojenské letiště Praha-Kbely krátce před středeční půlnocí. Na palubě byli i dva Procházkovi psi. Jedná se o dvouletého německého ovčáka Breda a tříletého belgického ovčáka Dokyho.

Poslankyně Jana Černochová na Twitteru uvedla, že psi nesli emotivní chvíli velmi těžce. „Poprvé v životě jsem slyšela německého ovčáka plakat a viděla nejvěrnější bytost na světě chránit rakev. Dívám se do nebe a tečou mi slzy,“ napsala Černochová.

Čtenáře eXtra.cz zajímá, co se psy nyní bude. Podle našich informací zůstávají v majetku české armády a není vyloučeno, že v budoucnu je čeká další bojová mise. Jeden pes byl vycvičen na hledání výbušnin, druhý vykonával strážní službu.

„Po návratu z Afghánistánu prošli zdravotní prohlídkou. Teď je čeká karanténa a 28 dnů pozorování. Pak budou přiděleni novému psovodovi. A začne nový výcvik. Zůstávají tedy v majetku armády a o jejich dalším nasazení se rozhodne. Je možné, že časem budou znovu nasazeni na zahraniční misi,“ uvedla pro eXtra.cz mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Jak dlouho byli psi v Afghánistánu a co přesně tam dělali, komentovat nechtěla s tím, že takové informace nejsou určeny pro veřejnost.

Související články

Další články