Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Psi dokáží identifikovat koronavirus do 10 sekund: Lidé s nimi nemusí ani přijít do styku

Psi dokáží identifikovat koronavirus do 10 sekund: Lidé s nimi nemusí ani přijít do styku
Zdroj: Profimedia
koronavirus
Když přišla minulý rok zpráva, že má finské letiště vycvičené psy, kteří dokážou identifikovat koronavirus, přišlo to jako blesk z čistého nebe. Jejich nápadem se rozhodli inspirovat i v Česku a různé organizace i celní správa začaly s přípravou a posléze i výcvikem. Psí potenciál ale stále není plně využíván a místo toho převládají klasické laboratorní testy.

V listopadu minulého roku oznámili celníci, že začnou s výcvikem šesti psů, kteří poté budou působit převážně na letišti nebo v domovech pro seniory. S jejich pomocí by měli být lépe identifikováni nakažení koronavirem. „Pes navíc dokáže udělat identifikaci nakaženého daleko rychleji,“ upřesnil pro eXtra.cz kynolog Pavel Bradáč a dodal, že tito čtyřnozí mazlíčci identifikují nemoc pomocí složky pachu člověka, protože mají až 5000x citlivější čich. Také dokáží rozlišit jednotlivé složky vůně. Už v minulosti proto byli využíváni k identifikaci různých nemocí, jako je třeba rakovina.

Celníci začali s výcvikem psů na podzim a z důvodu urychlení vybrali ty psy, kteří už mají nějaký výcvik za sebou. U mnohých tedy bylo potřeba doučit je pouze kategorii pachu. Na tento výcvik byli povolaní psi různých ras od belgického až po německého ovčáka. Jestli už je výcvik těchto psů zcela dokončen, zatím celníci neupřesnili.

První výzkumy začaly už na jaře

Jedním z prvních lidí, kteří se v Česku začali zaobírat myšlenkou vycvičit psy, kteří poté odhalí covid, byl šéfredaktor kynologického magazínu Psí kusy Dušan Stuchlík. „Na jaře loňského roku mě při první vlně pandemie oslovil Gustav Hotový z nevládní organizace SAR CZ. Přišel za mnou s myšlenkou, jestli bych mu nepomohl sestavit tým a akcelerovat projekt, v jehož rámci by se zkusily prověřit možnosti psího čichu, ideálně pak i vyvinout metodu speciálního výcviku psů pro odhalování lidí s koronavirem,“ popisuje pro eXtra.cz začátky Stuchlík.

Stuchlík s Hotovým se tedy spojili s Nemocnicí Na Bulovce, Českou zemědělskou univerzitou v Praze a neziskovou organizací ANIMAL EYE a zahájili výzkum. Na podzim se ale začala o výzkum zajímat i celní správa a ta spojila se s Českou zemědělskou univerzitou a Motolem. „Odborníkům z Nemocnice Na Bulovce za podpory organizace ANIMAL EYE se i díky tomu uvolnily ruce na výzkum využití psího čichu pro účely detekce jiných, zejména onkologických onemocnění,” vysvětluje Stuchlík. Momentálně se tedy o výcvik zajímá v Česku hlavně celní správa.

Výcvik psů v Helsinkách

V Helsinkách testují tyto speciální psy už od září minulého roku a hlásí stoprocentní úspěšnost. Pasažéři nepřichází do přímého kontaktu se psem, pouze si otřou pokožku ubrouskem a ten je poté v nádobě přinesen zvířeti. Podle webu novinky.cz poznají psi během deseti sekund, jestli vzorek obsahuje stopy po koronaviru. Výsledek dávají většinou najevo lehnutím, štěkotem nebo škrábáním packou. Potenciál zvířat ale zatím není využíván naplno a ve všech zemích stále převládají klasické laboratorní testy.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy