Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Prymula varuje optimisty: Necestujte a nechoďte do kanceláří! Virus nezmizel, mám strach o seniory

Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia
+ Další 3 fotografie
názor experta
Vláda oznámila, že ruší zákaz volného pohybu osob, lze vycestovat mimo území České republiky, pohyb bude venku možný až v deseti lidech. Změní se i podmínky pro lázně, vysoké školy a nemocnice. Mnozí si už začínají myslet, že je vše ve starých kolejích. Podle epidemiologa Romana Prymuly není. Upozornil na skutečnosti, které by lidé stále měli brát zodpovědně. Nebezpečný virus totiž nezmizel.

"Na první pohled vše vypadá jako velké rozvolnění, ale to tak není. Je to za předem definovaných podmínek. Cestování tak jednoduché nebude. Při průchodu hranice člověk bude muset ukázat, že má negativní test, a pokud ne, šel by do karantény. A test si bude muset sehnat už venku, protože je zájem, aby se to nezdržovalo na hranicích, takže kontroly na hranicích zůstávají," řekl pro eXtra Roman Prymula s tím, že se neobává nějakého prudkého nárůstu cestování. "Řada zemí v Evropě má hranice stále uzavřené," upřesnil. Kdo vysloveně nemusí cestovat, měl by cestu do zahraničí odložit.

Epidemiolog Prymula upozornil také na to, že s ukončením platnosti omezení pohybu osob to neznamená, že se lidé z home office okamžitě vrátí do kancelářských budov. Zdůraznil, že sice v současnosti jsou čísla nakažených mírná, ale vše se může prudce změnit

Virus tu pořád je

"Pozor, my jsme virus nevymazali a riziko se bude zvyšovat s tím, jak se rozvolní opatření. A tam, kde bude možné mít home office, tak lidé by ho stále měli využívat. Stále je tu riziková skupina a senioři. My je sice budeme chránit i nadále, ale možná v tuto chvíli více než tomu bylo, protože to riziko se bude opravdu zvyšovat," zdůraznil Prymula skutečnost, že vysoká koncentrace lidí v jednom prostoru, myšleno v budově, představuje velké riziko přenosu infekce. "Navíc je opravdu důležité, aby lidé dbali hygienických opatření, nošení roušky a pokud už v nějaké budově budou, musí dodržovat rozestup dvou metrů a maximálního počtu deseti osob," dodal.

VŠE O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Související články

Další články