Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Prymula navrhuje na tři týdny kompletně uzavřít Česko: A chce to větší pokuty, řekl nám

Zdroj: Profimedia
Koronavirus
S ohledem na horšící se epidemiologickou situaci v Česku by premiérův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula byl nyní pro to, aby se v zemi zavedla na dva až tři týdny striktní opatření a teprve poté se začala uvolňovat. Navrhne to i premiérovi Andreji Babišovi (ANO), nicméně je to politické rozhodnutí a mělo by mít i podporu u opozice, řekl dnes Prymula v České televizi (ČT). Epidemiolog také pro eXtra.cz uvedl, že by byl pro, aby policie vůči lidem, kteří porušují vládní nařízení, přitvrdila.

„Dostáváme se na nějaké rozcestí, kde si opravdu musíme říct, a ono těch řešení už není opravdu moc, buď tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme,“ prohlásil Prymula. Vývoj epidemie koronaviru v Česku není podle něj v setrvalém stavu, naopak se zhoršuje a během jednoho až dvou týdnů se zdravotnická zařízení dostanou za svou kapacitu.

„Nemůže to být tak jako doteď, kdy jsou nějaká opatření, která se vůbec nedodržují, muselo by to být nastaveno přísně, aby k těm kontaktům nedocházelo,“ řekl pro eXtra.cz Prymula. Podle něj je totiž největší problém, že lidé nedodržují vládní nařízení. Z toho důvodu je také pro, aby policie přistoupila k větším sankcím za porušování opatření. „Pokud to chceme dodržovat a nechceme mít mrtvé jedince, tak je to řešení,“ uvedl známý imunolog.

Havlíček pořád trvá na otevření obchodů

Na to, aby lidi převzali odpovědnost, jak apeloval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), je podle jeho předchůdce pozdě. „Teď je vyhrocená situace a měnit systém z technokratického po liberální s osobní odpovědností je rizikové,“ prohlásil.

O vážnosti situace v uplynulých dnech mluvil i ministr Blatný a uvedl, že plošná opatření nefungují. V březnu by se přitom mělo podle vládního materiálu postupně vrátit do škol zhruba 450.000 žáků a učitelů. Vedle toho vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) navrhuje od 22. února zcela otevřít maloobchod. Podle Blatného ale případné otevření obchodů není možné označovat jako rozvolňování. „Jestli k nějaké změně dojde, tak to povede ke změně v tom, abychom každý převzali svůj díl odpovědnosti,“ řekl ve středu Blatný.

Prymula nechce rozvolňovat vůbec

Prymula se však obává, „že osobní odpovědnost, která nenastala posledních x měsíců, zásadním způsobem nezmění vývoj, který tady je“.

Podle něj by se v Česku nyní nemělo rozvolňovat nic. „Kdybych měl postupovat mimo politiku a bylo by to čistě epidemiologické, tak bych šel cestou krátkého uzavření a pak uvolnění za testování a v podstatě návrat do běžných aktivit,“ uvedl Prymula. Doplnil, že by však musela být politická dohoda, že opatření bude tvrdé a že s výjimkou například průmyslových aktivit a kritické infrastruktury budou veškeré ostatní kontakty na danou dobu omezeny.

Epidemie koronaviru v Česku nepolevuje kvůli šíření nakažlivější britské mutace. Rychle ubývají i nemocniční lůžka na jednotkách intenzivní péče. Ve středu bylo v nemocnicích v těžkém stavu s covidem rekordních 1227 pacientů. Osmi krajům hrozí podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška vyčerpání kapacit JIP, v pěti krajích v západní polovině Česka se to může stát už do konce února.

Související články

Další články