Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Přísná karanténa aspoň do Velikonoc, řekl Prymula. Hranice budou zavřené dlouhé měsíce

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
koronavirus
Dřív než po Velikonocích přísná opatření proti šíření koronaviru v Česku neskončí. Není však stoprocentně jisté, že se v druhé polovině dubna skutečně uvolní. Bude záležet na tom, jak bude zemí postupovat nákaza. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a šéf krizového štábu Roman Prymula to řekli v televizi Prima.

Přísná opatření proti koronaviru se z původních dvou týdnů prodlužují až do poloviny dubna. „Velikonoce nebudou tak jako každý rok z hlediska navštěvování příbuzných. Musíme na to všechny občany připravit. Budeme chtít, aby to omezení trvalo i přes ně,“ řekl v televizi Prima ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO).

Hlavním důvodem je podle Vojtěcha časté setkávání lidí během těchto svátků. "Viděli jsme to v Číně na (čínský) Nový rok," dodal šéf resortu zdravotnictví s tím, že právě cestování za příbuznými vedlo v zemi k masivnímu rozšíření nemoci Covid-19

Nesmí přibývat nakažených

Že by opatření v polovině dubna mohla začít zmírňovat, podmiňuje ministrův náměstek a šéf krizového štábu Roman Prymula tím, že přestane přibývat nakažených a bude jich nanejvýš 10 tisíc. Jinak nepřipadá rozvolňování přísné karantény v úvahu. „Pokud se to podaří, to by mohlo být někdy po Velikonocích, to bychom mohli opatření uvolňovat a vracet zemi k normálnímu životu. Průmysl ta opatření dusí,“ řekl na Primě. Naopak když počet infikovaných hranici 10 tisíc přesáhne, Prymula by navrhl vládě úplný zákaz vycházení.

"Velikonoce zřejmě nebudou takové, jako jsme zvyklí. Budou bez návštěv a bez kostelů," dodal Vojtěch. Prymula předpokládá, že opatření na hranicích budou trvat déle.

Školy v létě, hranice do Vánoc

Prymula nevylučuje, že školy zůstanou zavřené do konce školního roku a děti do nich začnou chodit až v září. Zatím je ale v plánu, že by se mohly otevřít na přelomu května a června. . „Předpokládáme, že to uděláme někdy na přelomu května a června. Je otázka, jestli budou školy otevřené několik týdnu a začnou prázdniny, a nebo se otevře v září," uvedl Vojtěch. "Chtěl bych ale, aby se vyřešily maturity. To by proběhnout mělo. To ostatní je věc diskuse," dodal Prymula.

Nejdéle zůstanou zavřené hranice, pravděpodobně až do Vánoc nebude možné vycestovat do vybraných zemí. ”Budeme muset být opouzdřeni. Situace v ostatních evropských zemích nebude dobrá. To budou měsíce a dlouhé měsíce," prohlásil Prymula.

S nemocí Covid-19 je v Česku hospitalizováno 74 lidí, z nichž 19 leží na jednotkách intenzivní péče, 11 je na mimotělním oběhu, jeden muž v pražské Všeobecné fakultní nemocnici na speciálním přístroji EMCO.

ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Související články

Další články