Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Prymula doporučuje ruský Sputnik: Vakcína není schválená EU

Prymula doporučuje ruský Sputnik: Vakcína není schválená EU
Zdroj: Profimedia.cz
Vakcína
S vakcinací Čechů to nebude tak jednoduché, jak se původně čekalo. Neustále se totiž omezuje množství dodávek, což má za následek velké zpoždění v očkovacím plánu. Včera dokonce ministerstvo zdravotnictví doporučilo pozastavit podávání vakcíny novým lidem a schovat zbylé zásoby pro přeočkování. I proto Roman Prymula doporučuje využít jinou cestu, konkrétně ruskou. Tamní vakcínu by podle něj ani nemusela schválit Evropská léková agentura.

V Česku je akutní nedostatek vakcín. Hlavní dodavatel, společnost Pfizer, totiž nestíhá vyrobit požadované množství, navíc musí kvůli mutacím upravovat výrobu. Dodávek tak přichází výrazně méně, než bylo v plánu. „Dodávky jsou kráceny na šedesát až osmdesát procent, platit by to mělo ještě dva týdny,“ sdělil po středečním jednání krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Česká republika tak musí doufat, že dojde co nejdřív na schválení vakcíny od oxfordské firmy AstraZeneca. O tom by měla jednat Evropská léková agentura už tento pátek. Ani tak ale nepůjde o spásné řešení, protože se společnost potýká s podobnými problémy jako Pfizer. Zkrátka vakcín bude v následujících měsících nejspíš pomálu.

Prymula chce o vakcíně jednat s Babišem

Proto někteří odborníci navrhují, aby se Česko nebálo jiných vakcín. Například epidemiolog a premiérův poradce Roman Prymula uvedl, že bychom mohli využít ruské sérum Sputnik V. To bylo schválené pro použití už loni v srpnu a na celém světě bylo také terčem mnoha vtípků. Teď by ale Čechy mohla přejít sranda. Rusko už totiž požádalo o registraci Evropskou lékovou agenturu.

Jak ale uvedl Prymula, Česko by na evropský orgán nemuselo čekat a vakcínu by si mohlo schválit samo. „Když jsme v akutním nedostatku vakcín, je to cesta, jak se k nim dostat rychleji a rychleji naočkovat populaci,“ uvedl epidemiolog pro Lidovky.cz. O tom také chce jednat v následujících dnech s premiérem Andrejem Babišem (66). Schválení vakcíny by pak bylo na ministerstvu zdravotnictví. „To by rozhodlo na základě odborného stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ vysvětlil Prymula.

Blatný je proti

Ruské cestě ale není nakloněn ministr zdravotnictví Jan Blatný. „Jsme jedním z evropských států, který ctí dohody a smlouvy, jež jsou uvnitř Evropské unie platné. Nemám nic proti žádné vakcíně, ať už je z Ruska, z Číny, z Indie, odkudkoliv, pakliže projde stejnými testy jako jakákoliv jiná v rámci Evropské lékové agentury,“ řekl Blatný s tím, že se nechce pouštět do nákupů mimo kolektivní smlouvy EU.

Pokud by ale k přistoupení k ruské vakcíně přeci jen došlo, nebylo by Česko prvním evropským státem, který by k tomu sáhl. Maďarsko si totiž v uplynulých dnech samo schválilo ruskou vakcínu Sputnik V. Země tak okamžitě objednala dva miliony dávek a doufá, že jí to pomůže výrazně uspíšit boj s pandemií.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy