Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Prymula chce přitvrdit: Pokud nepřijde v úterý pokles, zpřísníme opatření, varuje ministr

Prymula chce přitvrdit: Pokud nepřijde v úterý pokles, zpřísníme opatření, varuje ministr
Zdroj:
+ Další 2 fotografie
nová nařízení
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) předpokládá, že budou potřeba další opatření proti šíření koronaviru, pokud v úterý neklesne denní přírůstek nakažených. Bez dalších omezení by podle něj trval nestandardní režim až do Vánoc. Nouzový stav, který zatím platí do 3. listopadu, by se tak měl podle něj prodloužit o měsíc.

"Pokud nedojde k poklesu (nakažených) už v úterý, kdy uvidíme první ostré číslo za ten následující týden, tak si myslím, že je namístě opravdu zpřísnění opatření. Protože jinak bychom opravdu až do Vánoc byli v nějakém nestandardním režimu," uvedl v neděli v Otázkách Václava Moravce ministr zdravotnictví Roman Prymula

Pokud by v příštím týdnu zabrala dosavadní opatření a přírůstky nakažených začaly klesat, nynější opatření by se podle ministra musela zachovat zhruba ještě měsíc.

"To si myslím, že je velmi pravděpodobné, protože zatím k tomu poklesu nedochází," řekl Prymula na otázku, zda bude potřeba prodloužení nouzového stavu o měsíc. Na konec stavu nouze, který kabinet vyhlásil od 5. října, je navázána platnost některých vládních krizových opatření. O prodloužení musí vláda požádat Sněmovnu.

Podle Prymuly je pravděpodobné, že bude navrženo další zpřísnění nynějších opatření proti koronaviru, pokud by úterní čísla šla nahoru oproti denním přírůstkům nakažených ze čtvrtku a pátku. V pátek přibylo v Česku rekordních víc než 15 000 nových případů za den. "Pokud tam bude náznak poklesu, tak to nemusí nastat," řekl ministr o zavedení dalších omezení.

Už je až půl milionu nakažených, předpokládá ministr

Dosavadní opatření, která mají zabránit šíření nákazy a zahlcení zdravotnického systému pacienty s nemocí covid-19, stát postupně zavádí od září. Po posledním zpřísnění je od čtvrtka až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Domovy mohou opouštět jen při nezbytných cestách do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou, setkávat se mohou maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Podle Prymuly je možné předpokládat, že v Česku je nyní 400 000 až půl milionu nakažených koronavirem Vychází z toho, že testování antigenními testy na Slovensku ukázalo v populaci 3,5 procenta infikovaných. To by v Česku znamenalo 350 000 nakažených, podle ministra je ale v Česku nálož nákazy v populaci větší než na Slovensku.

Do případného zavádění přísnějších opatření může vstoupit výměna na postu ministra zdravotnictví. Prymula v neděli uvedl, že je připraven rezignovat, jakmile bude znám jeho nástupce. K rezignaci ho vyzval premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co deník Blesk zveřejnil fotografie zachycující Prymulu bez roušky, jak vychází z restaurace v době, kdy měly být v rámci opatření proti koronaviru zavřené. Prymula v pátek rezignaci odmítl, Babiš pak navrhl jeho odvolání prezidentu Miloši Zemanovi.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy