Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

První tropický den je tu: Nenechte dítě v autě ani minutu samotné, tady jde o život

+ Další 2 fotografie
Meteorologové varovali, že nás dnes čeká zatím nejteplejší den v roce. Nejvyšší denní teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 33 stupňům Celsia. O to víc by se lidé měli mít na pozoru, protože velké horko může přinést i mnoho problémů. Obzvlášť pak dávejte pozor, abyste své ratolesti či mazlíčky nenechávali v rozpáleném autě. Můžete to mít fatální následky.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil že v pátek, tedy dnes, nás čeká dosud nejteplejší den v roce. Rtuť teploměrů se může vyšplhat až na 33 stupňů. Na území České republiky bude totiž vrcholit příliv teplého vzduchu.

Tropické počasí s sebou přináší i řadu rizik. ČHMÚ varuje, aby lidé pili dostatek tekutin. Mimo to také upozorňují, aby lidé za žádných okolností nenechávali děti ani mazlíčky v uzavřeném autě. To totiž může mít dramatické následky, které mohou skončit klidně i smrtí.

Nebezpečí v uzavřeném autě

Nikdy nenechávejte dítě v zavřeném autě, pokud sami někam odcházíte. Teplota v autě, které stojí na přímém slunci při venkovní teplotě do 30 °C, může již za necelou půlhodinu dosáhnout 50 °C. Ponechání dítěte v autě bez otevřeného okénka může vést ke smrti.

Co prožívá dítě v rozpáleném autě?

Už po pouhých pěti minutách v uzavřeném autě dochází k přehřátí organismu. Přichází bolest hlavy a začíná otékat obličejové svalstvo. Dítě začíná ztrácet vědomí.

Po dvaceti minutách začíná mozek otékat a tlačí na lebku. Přestává fungovat centrální nervový systém. Dochází k ucpávání komůrek v mozku.

Po 25 minutách se v mozku začíná ukládat kyselina mléčná.

Po dalších 10 minutách začnou selhávat ledviny.

Po 40 minutách se do plic dostává voda a krev.

Za dalších 10 minut, tudíž po 50 minutách, přestane bít srdce a přichází smrt…

Související články

Další články

Nejnovější kauzy