Je to souboj faktů proti nevkusným bonmotům! Jiří Drahoš (68) a Miloš Zeman (73) se poprvé střetli tváří v tvář. Kdo čekal poklidný začátek, ten se mýlil. Současný prezident ve svém úvodním slovu nejapně zaútočil na Drahoše, který se ale odvetné odpovědi zhostil na výbornou.

Zeman na začátku prohlásil, že si myslí, že se do něj Drahoš asi nešťastně zamiloval. „Na toto setkání jsem se velmi těšil. Já jsem zatím o panu Drahošovi ve svých vystoupeních prakticky nikdy nemluvil. Dokonce když se mě moderátor televize Nova ptal, proč tam pan Drahoš není, tak jsem říkal, že nemluvím o lidech, kteří tam nejsou,“ začal útočně Zeman.

„Na druhé straně jsem se dozvěděl, že pan Drahoš o mně velmi často mluví na setkáních s občany a při jiných veřejných vystoupeních. A tak jsem dospěl k názoru, že se možná do mě nešťastně zamiloval. V takovém případě bych mu nabídl, aby se stal mým stoupencem a dal mi ve volbách svůj hlas,“ řekl prezident v debatě na televizi Prima.

Drahoš přitakal, že se také na debatu těšil. Trapný žert o nešťastné lásce ale s noblesou zadupal do země. „Já musím říct, že to jsme dva. Postrádal jsem pana prezidenta v prezidentských debatách nás ostatních osmi kandidátů, on nedělal kampaň, řekl, že do žádných debat chodit nebude,“ zněla první slova Jiřího Drahoše.

„Musím říct, že ještě nedlouho před výsledkem prvního kola jsem slyšel pana Jiřího Ovčáčka, že absence pana prezidenta platí i pro kolo druhé. Pak pan prezident změnil názor – jako mnohokrát. Já jsem rád, že registroval moji žádost, že bych se s ním rád utkal ve dvou debatách, protože třetí a další už by byly nudné,“ ohradil se pak proti útoku Jiří Drahoš.