Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Krajské volby 2020: Vítězem je ANO, ale Jermanová polyká porážku. Těžké časy čekají i Hamáčka

Krajské volby 2020: Vítězem je ANO, ale Jermanová polyká porážku. Těžké časy čekají i Hamáčka
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
+ Další 2 fotografie
volby 2020
Hnutí ANO se stalo vítězem krajských voleb. Premiér Babiš uvedl, že výsledek přes 21 procent je skvělý. Jenže tradiční spojenci ČSSD a KSČM ve volbách schytaly těžký výprask. Což může znamenat, že budou vznikat koalice, které Babišovo hnutí od moci odstaví. Mezi poražené letošních voleb patří lídr ČSSD Jan Hamáček nebo středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Vítězem krajských voleb je hnutí ANO. Ale je to vítězství zatím poloviční. Před hnutím Andreje Babiše (66) nyní stojí celá řada složitých povolebních jednání a možná i řada zklamání. Nakonec se může stát, že ANO bude ze "hry o trůny" na mnoha místech politické mapy vyšachováno. Co říká expert?

Volby pro ANO pokračují druhým náročným kolem

"Co se týče hnutí ANO, tak pro ně je to ambivalentní výsledek. Mohou být spokojeni s tím ziskem, který je velmi slušný, obhájili pozice, které získali před čtyřmi lety. Ale celkový úspěch bude záležet na povolebním jednání. Tam samozřejmě hrozí koalice, které ANO vyšachují. Tato jednání právě začínají a budou velmi složitá. A domnívám se, že ANO má problém i v tom, že spojenci na vládní úrovni, tedy ČSSD a komunisté, v krajských volbách schytali výprask," uvedl pro eXtra.cz politolog Josef Mlejnek.

"A výsledek ČSSD? On je to dlouhodobý trend, který ukazují celostátní průzkumy. ČSSD má vždy problém dostat voliče ke krajským volbám. Je zřejmé, že předseda Jan Hamáček musí nějak reagovat. Budou se ozývat hlasy po politické zodpovědnosti. Kdo by ho ale nahradil? Výraznou tvář v ČSSD nevidíme," dodal Mlejnek. Jan Hamáček už přiznal, že ho v ČSSD nečeká lehké období.

Zpráskaná Jermanová

Volební účet voliči vystavili také Jaroslavě Pokorné Jermanové. Středočeská hejtmanka a lídryně krajské kandidátky dorazila do krajského volebního štábu ANO s nepříjemnou náladou, s novináři se odmítla bavit. Hejtmanku Jermanovou porazila starostka Mnichovic a bývalá novinářka Petra Pecková z hnutí STAN. Pecková má slušně nakročeno stát se hejtmankou.

Volby minutu po minutě

19:38 - "Je to skvělý výsledek, chci poděkovat všem spoluobčanům, kteří přišli k volbám. Je úžasné, že se nebáli covidu-19 a přišli volit. Ani nevím, s kým budou dělat koalice. Pro mě je důležité, že jsme vyhráli, to jsem chtěl," zhodnotil volební výsledek šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Předseda ODS Petr Fiala je naopak přesvědčen, že volby pro vládní strany nedopadly dobře. "Je zjevné, že sázka na koalice se vyplatila," dodal Fiala a ocenil spolupráci opozičních stran.

18:09 - V krajských volbách je sečteno téměř 99 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 21,94 %. Na druhém místě se drží Piráti s 11,99 %. Třetí místo drží ODS před SPD. Komunisté a ČSSD ve volbách propadli.

18:04 - K propadu ČSSD se vyjádřil Jan Hamáček: "Z boje neutíkám, ale skládat účty budu na sjezdu. Ať rozhodnou, zda mám jako předseda pokračovat," uvedl předseda ČSSD v České televizi.

17:54 - Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší ocenil výsledek hnutí ve Zlínském kraji, kde prozatím překročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do zastupitelstva. Nechtěl však hodnotit celkové skóre, kterého Trikolóra v letošních krajských volbách dosáhla. Je to předčasné, řekl novinářům. Ve Zlínském kraji získalo hnutí po sečtení 85 procent hlasů 5,54 procenta, což jsou dva mandáty. Do zastupitelstva kandiduje v koalici se Soukromníky a Nezávislými, kandidátku vede lékař Jaromír Bernátek. "My jsme chtěli zapsat Trikolóru na politickou mapu," prohlásil Klaus. Dodal, že se to podle něj alespoň ve Zlínském kraji povedlo. Protože je sportovec, je překročení pětiprocentní hranice to, co při volbách považuje za úspěch, řekl. V dalších krajích se to ale hnutí nepodařilo.

17:46 - V krajských volbách je sečteno cca 97 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 22,03 %. Na druhém místě se drží Piráti s 11,95 %. O třetí místo se přetahuje ODS a SPD.

17:36 - Středočeská hejtmanka a lídryně krajské kandidátky ANO Jaroslava Pokorná Jermanová v sobotu večer dorazila do krajského volebního štábu ANO, s novináři se nebavila. Ostatní zástupci ANO, radní Martin Herman a Robert Bezděk a hejtmančin náměstek pro finance Gabriel Kovács, nechtěli volební zisk ANO v kraji komentovat. Podle průběžných výsledků ANO náleží třetí místo za STAN a ODS. "My jsme se zatím dohodli, že dřív než promluví paní hejtmanka a pan předseda, tak se vyjadřovat nebudeme," řekl novinářům kolem 17:15 první místopředseda krajské organizace Herman.

17:11 - V krajských volbách je sečteno cca 90 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 22,27 %. Hnutí ANO zatím vítězí v 10 krajích. Na druhém místě se drží Piráti s 11,90 %. O třetí místo se přetahuje ODS a SPD. ČSSD propadla, zatím má zisk 4,97 % hlasů.

17:03 - Při sečtení 75 procent hlasů přeskočila ODS ve Středočeském kraji hnutí ANO, které je tak nyní třetí. Zatím vede STAN s 21,75 procenta.

16:57 - Krajské volby v Libereckém kraji dle propočtu ČTK vyhrají Starostové pro Liberecký kraj, a obhájí vítězství z roku 2016. Zatím mají 38,11 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně ANO, zatím má 18,09 procenta. Třetí Piráti mají téměř deset procent.

16:55 - V krajských volbách je sečteno cca 82 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 22,49 %. Hnutí ANO zatím vítězí v 10 krajích. Na druhém místě se drží Piráti s 11,86 %. O třetí místo se přetahuje ODS a SPD.

16:34 - Po sečtení poloviny volebních okrsků na Vysočině má Česká pirátská strana výraznou naději, že obsadí několik z 45 křesel krajských zastupitelů. Zatím nikdy v zastupitelstvu Kraje Vysočina Piráti nebyli. Podle předběžných výsledků získali asi 13 procent hlasů. "Nebudu zastírat, že ta čísla jsou lepší, než jsme si mysleli. Průběžné výsledky na Vysočině jsou pro nás překvapující. Uvidíme, jak to celé nakonec dopadne, až bude sečteno 100 procent okrsků," řekla Hana Hajnová, která je pirátskou kandidátkou na hejtmanku. Za velmi dobrý výsledek by podle odhadů považovala zisk pěti nebo šesti mandátů.

16:32 - Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 1 podle propočtů ČTK postoupili Miroslava Němcová (ODS) a senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL). Němcová má nyní 48,43 procenta hlasů, druhý Hampl má 20,47 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 38,53 procenta voličů, o hlasy usilovalo osm kandidátů.

16:29 - Předseda KSČM Vojtěch Filip je rád, že se voliči nenechali odradit koronakrizí a přišli ke krajským a senátním volbám. Volební účast činila přes 35 procent hlasů. "To do krajských voleb už dlouhou dobu nebylo," uvedl pro agenturu ČTK Filip.

16:26 - V krajských volbách je sečteno cca 60 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 22,90 %. Hnutí ANO zatím vítězí v 10 krajích. Na druhém místě se drží Piráti s 11,89 %. O třetí místo se přetahuje ODS a SPD.

16:22 - I po sečtení poloviny okrsků vedlo hnutí ANO v letošních regionálních volbách v deseti krajích. Ve Středočeském kraji nadále vedlo hnutí STAN, v Libereckém kraji Starostové pro Liberecký kraj a v Královéhradeckém kraji koalice ODS, STAN a Východočeši, vyplývá z údajů na volebním serveru. Hnutí ANO vedlo v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Na druhém místě bylo ve třech zbývajících krajích. ODS byla druhá v Jihočeském a Ústeckém kraji. V Plzeňském a Moravskoslezském kraji byla na druhé pozici koalice ODS a TOP 09. V Karlovarském kraji byla za hnutím ANO koalice TOP 09 a STAN, v Pardubickém kraji koalice ČSSD a Společně pro kraj a na Vysočině a ve Zlínském kraji KDU-ČSL. V Jihomoravském kraji byli na druhém místě Piráti a Olomouckém kraji koalice Pirátů a STAN.

16:11 - V krajských volbách je sečteno cca 52 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 23,17 %. Hnutí ANO zatím vítězí v 10 krajích. Na druhém místě se drží Piráti s 11,82 %. Třetí místo drží SPD před ODS.

16:07 - Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 5 podle propočtů agentury ČTK postoupili Michael Žantovský (za TOP 09) a senátor Václav Láska (SEN 21). Žantovský má nyní 39,67 procenta hlasů, druhý Láska má 37,19 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 38,46 procenta voličů.

16:05 - V krajských volbách ve Středočeském kraji vede po sečtení první třetiny hlasů uskupení STAN před hnutím ANO, za které Jaroslava Pokorná Jermanová obhajuje pozici hejtmanky. Třetí je momentálně ODS.

16:03 - V senátních volbách na Praze 9 je sečteno cca 99 procent hlasů, zatím vede David Smoljak, na druhém místě je Eduard Stehlík. Také v obvodu Praha 5 jsou již hlasy téměř sečtené, hotovo je 87,94 procent. Na prvním místě se drží Michael Žantovský, na druhém je Václav Láska. Na Praze 1 je sečteno 91,35 % hlasů. První místo obsadila Miroslava Němcová, druhý je Václav Hampl.

15:58 - V krajských volbách je sečteno cca 45 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 23,27 %. Hnutí ANO zatím vítězí v 10 krajích. Na druhém místě se drží Piráti s 11,71 %. O třetí místo se přetahuje ODS a SPD.

15:55 - "ANO získá nejvíce hlasů, to z toho plyne. Část voličů ANO ale nepřišla, nebo si vybrala někoho jiného. ANO má v tuto chvíli první pozici, ale koronakrize i nižší zájem jejích voličů se jistě na výsledku podepsal. Otázkou je, zda voliči byli vůbec motivováni jít k volbám v souvislosti s chováním a jednáním předsedy na vládní úrovni. A jestli bude Andrej Babiš dnes večer spokojen? To je dotaz na něj, zeptejte se ho," uvedl pro eXtra.cz politolog Lubomír Kopeček.

15:46 - V krajských volbách je sečteno 32,40 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 23,53 %. Na druhém místě se drží Piráti s 11,63 %. O třetí místo se přetahují ODS a SPD. Česká strana sociálně demokratická se pohybuje kolem 5 procent.

15:41 - Předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že za úspěch v krajských volbách bude považovat dvouciferný výsledek. Strana po sečtení 22 procent odevzdaných hlasů má cca 5 procent hlasů.

15:34 - V krajských volbách je sečteno 22,75 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 23,52 %. Na druhém místě se drží Piráti s 11,78 %. Třetí místo momentálně s ziskem 6,65 % drží SPD. O další pozice bojují ODS, STAN a KSČM.

15:27 - V senátních volbách po sečtení desetiny okrsků postupují kandidáti ANO v 11 obvodech, ODS v devíti, KDU-ČSL v osmi, STAN v šesti a ČSSD v pěti.

15:24 - V krajských volbách je sečteno 14,29 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 23,42 %. Na druhém místě se drží Piráti s 12,00 %. Na třetí místo se před ODS průběžně dostává SPD.

15:22* - Europoslankyně Radka Maxová opouští hnutí ANO. Jedna ze zakládajících členek partaje premiéra Andreje Babiše to sdělila v rozhovoru pro Deník N. Svůj odchod zdůvodňuje tím, že se hnutí odvrátilo od původních idejí, se kterými do politiky vstupovalo.

15:12 - V krajských volbách je sečteno 7,90 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 23,33 %. Na druhém místě se drží Piráti s 12,05 %. Kolem 5 až 6 procent se drží hned několik stran - o průběžné třetí místo se zatím přetahují ČSSD, SPD, KSČM a STAN. Momentálně lehce odskakuje SPD, která se dostává na 6,30 procent.

15:05 - V krajských volbách je sečteno 4,20 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 23,42 %. Na druhém místě se drží Piráti s 12,24 %. Kolem 5 až 6 procent se drží hned několik stran - o průběžné třetí místo se zatím přetahují ČSSD, SPD, KSČM a STAN.

15:01 - Policie prošetřuje podnět na možné podezření na kupčení s hlasy v Bílině na Teplicku. "Byla to jediná mimořádná událost," uvedla pro idnes.cz mluvčí krajské policie Jana Slámová.

14:57 - V krajských volbách je sečteno 2,42 % hlasů. První místo drží hnutí ANO s ziskem 22,68 %. Na druhém místě se drží Piráti s 12,23 %. Kolem 5 procent se pohybuje třetí ODS. O průběžné čtvrté místo se přetahuje SPD a ČSSD

14:51 - V krajských volbách je sečteno 1,11 %. První místo drží hnutí ANO s ziskem 22,78 %. Na druhém místě se drží Piráti s 12,79 %. Zatím 4 procenta drží třetí ODS.

14:47 - V krajských volbách je sečteno 0,59 % okrsků. Zatím vede hnutí ANO s ziskem 23,30 %. Na druhém místě se drží Piráti s 12,06 %. Necelých 5 procent má zatím třetí ODS.

14:45 - Hlasy jsou sečteny v prvních okrscích - v Horšovském Týně na Domažlicku, v Žimuticích na Českobudějovicku i v jednom z okrsků v Ústí nad Labem. Ve Středočeském kraji jsou hlasy sečteny v prvních pěti okrscích na Benešovsku, Kutnohorsku a Nymbursku.

VŠE O VOLBÁCH 2020 NAJDETE ZDE

Související články

Další články