Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

První oběti veder, která dusí Evropu: Zemřeli tři lidé, platí výstrahy a opatření

Zdroj: archiv
+ Další 3 fotografie
První oběti
Nejméně tři životy si vyžádala vlna veder, která do západní a jižní Evropy dorazila z Afriky. Teploty ve Španělsku, Francii, Německu či Itálii dosahují a někde i přesahují 40 stupňů. Středa je teplotně extrémní i v Česku, teploměry ukazují až 37 stupňů. Panuje strach, že se zopakuje scénář z roku 2003, kdy kvůli vedru zemřely desítky tisíc Evropanů.

Tři senioři se na jihu Francie chtěli zchladit v moři a stalo se jim to osudným. Už v pondělí tam zemřel 70letý muž na srdeční zástavu, v úterý si vysoké teploty vyžádaly života 62leté ženy a 75letého muže.

Jsou tak prvními oběťmi letošní vlny veder, která do Evropy dorazila z Afriky. Informovala o tom francouzská televize LCI. Dokonce panují obavy, že se může zopakovat situace z roku 2003. Následkem vysokých teplot tehdy zemřely desítky tisíc Evropanů.

Přes 40 stupňů hlásí ve středu ze Španělska, k tomuto číslu se blíží teploty také ve Francii, Německu nebo Itálii. Extrémní horko sužuje i Česko, podle předpovědi Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) rtuť teploměrů atakuje 37 stupňů.

Raději zůstaňte doma

Ve Francii ještě před smrtí tří seniorů vydali výstrahu a připravili mnoho opatření. Děti a starší lidi nemají raději vycházet ze svých domovů, v Paříži se na noc nezavřely parky, aby tam obyvatelé mohli odpočívat. Další města pak vydala seznam veřejných míst s klimatizací. Před Eiffelovou věží je obrovské brouzdaliště, kde se každý může zchladit. A celostátní středoškolské zkoušky proběhnou místo čtvrtku a pátku až příští týden.

Kvůli smogové situaci nesmějí ve Francii vyjet starší a nákladní vozy, před smogem varuje ČHMÚ i v Česku. Až do středeční půlnoci platí na většině území výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, od čtvrtka se má snížit na nízký stupeň.

V Praze a jiných větších městech jsou v ulicích kropící vozy, vodou chladí chodníky, silnice a lidi. Na rozdíl od západu a jihu Evropy ale teploty v Česku 40 stupňů v další dny nepřesáhnou, podle ČHMÚ se po zbytek týdne budou pohybovat mezi 30 až 34 stupni.

Související články

Další články