Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

První oběť očkování proti koronaviru? Vyšetřuje se smrt seniora

Zdroj: Profimedia
koronavirus
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dnes přijal hlášení o úmrtí člověka, které mohlo souviset s vakcínou proti covidu-19. Zemřelý senior byl v terminálním stadiu jiného onemocnění. V České televizi to dnes řekla ředitelka SÚKL Irena Storová. Ústav nyní bude podezření na možný nežádoucí účinek zkoumat.

"Dneska jsme přijali hlášení o podezření na nežádoucí účinek, který vyústil v úmrtí," uvedla Storová. Senior podle ní dostal první dávku očkování 9. ledna a autoři hlášení mají podezření na to, že očkování nějakým způsobem souviselo s nynějším úmrtím. O jaký typ vakcíny šlo, neuvedla. V té tobě byla v Česku k dispozici jen očkovací látka od firem Pfizer a BioNTech.

Storová zdůraznila, že jde zatím jen o podezření na možnou souvislost mezi očkováním a úmrtím pacienta. "Je to hlášení, které se musí velmi detailně prošetřit," řekla ČT. Teprve pak bude možné určit, zda smrt pacienta souvisela s očkováním, nebo zda byla důsledkem jeho vážného onemocnění.

Přes 500 hlášení o nežádoucích účincích

V Česku se proti novému typu koronaviru očkuje od 27. prosince. Přednostně vakcínu dostávají lékaři a senioři nad 80 let.

Do úterního večera podali zdravotníci v Česku 382 416 dávek vakcíny. Obě potřebné dávky dostalo zatím 116 622 lidí. Téměř 97 procent všech dosud aplikovaných dávek pocházelo podle informací na webu ministerstva zdravotnictví od společnosti firem Pfizer/BioNTech, zbylá tři procenta od společnosti Moderna.

Ústav dostal od začátku očkování proti novému koronaviru zatím kolem 530 hlášení o možném nežádoucím účinku vakcíny. Patří mezi ně například nevolnost, bolestivost v místě vpichu či chřipce podobné stavy. Podle ředitelky SÚKL to odpovídá předem očekávanému počtu vedlejších účinků na základě provedených klinických studií. "Ta četnost i ty příznaky odpovídají tomu, co jsme očekávali," shrnula dosavadní poznatky Storová.

Související články

Další články