Světově proslulá česká pašeračka Tereza H. (22) se narodila 5. května 1996 v moravském Uherském Hradišti. Prošla několika školami, ale maturitu nezvládla. Začala pracovat u pásu, ale chtěla hodně peněz. A tak vyrazila do zahraničí, kde se začala psát její zločinecká historie.

Tereza se totiž uchýlila do Švýcarska, kde se živila tělem. Jelikož byla krásná blondýna, průvan v peněžence ji rozhodně trápit nemusel. Jenže za hranicemi narazila na špatné lidi, kteří ji dostali do pořádného průšvihu.

Rychle nabytých financí si Tereza příliš dlouho neužívala. Začátkem letošního ledna ji zadrželi celníci v pákistánském Láhauru. V příručním kufříku totiž pašovala 9 kilogramů heroinu. Okamžitě putovala do vazby, kde hnije dodnes. Stále čeká na soudní rozsudek, který rozhodne o definitivní výši jejího trestu.

Dnešní dvaadvacáté narozeniny tak nejsou pro Terezu ani trochu radostné. I kdyby dnes sfoukla svíčku, ať už na dortu, nebo čemkoliv jiném, přání se jí určitě nevyplní. Na svobodu může zapomenout. Podle odhadů ji čeká minimálně deset let v pákistánském žaláři!

Velmi obtížný musí být dnešní den i pro Terezinu rodinu v Uherském Hradišti. Ta je v kontaktu s českou diplomacií, která Tereze v Pákistánu pomáhá, ale na tamní zákony je krátká. Česko totiž nemá s asijskou zemí dohodu o předávání zločinců, a tak si bude muset dívka odpykat trest tam.