Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

První letní den: Kdy přesně se ho dočkáme a kdy léto skončí

Kdy přesně letos léto začne a skončí? A jak se liší astronomické od meteorologického?

Astronomické léto začíná každý rok ve stejný den – první letní den můžete znát i pod pojmem letní slunovrat. Každý rok 21. června končí jaro a ruku v ruce s létem začíná nejdelší den v roce. Tohle datum je neměnné. 21. červen tedy bude první letní den i v roce 2020, 2021, a tak dále, až do skonání věků. Letos slunovrat připadá na pátek, takže skoro ideál.

Astronomické léto na severní polokouli Země začíná v okamžiku, kdy se Slunce nachází na obloze nejseverněji, co to jde. Do těchhle končin na své zdánlivé pouti doputuje právě okolo 21. června. Astronomické léto pak končí v moment, kdy Slunce po létě míjí na své „cestě“ rovník. Bývá to obvykle 23. září. V tento den, nazývaný také podzimní rovnodenností, jsou den i noc stejně dlouhé a vládu přebírá podzim. Na „naší“ severní polokouli je léto asi o 5 dní delší než na polokouli jižní. Země totiž obíhá kolem slunce nikoli v kruhu, ale po mírně elipsovité dráze.

Během astronomického léta se zkracují dny a prodlužují noci. Žádné poměry délky dne a noci ale nemusí řešit na severním a jižním pólu. V prvním případě mají nepřetržitě den, na jihu zase polární noc.

Meteorologické léto však začíná mnohem dřív než astronomické – už 1. června. Pevně dané období trvá tři měsíce – do 31. srpna. Meteorologické léto bylo zavedeno pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat. Poslední roky bývají první dvě třetiny června občas demoverzí krematoria, což meteorologům hraje do karet, protože teplo k pravému létu neodmyslitelně pat­ří.

Mohlo by vás zajímat

Další články