Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy MS v hokeji 2019 Ewa Farna Meghan Markle The Voice

Nejnovější kauzy

První kontakt! Vědec popsal, proč ho divocí Sentinelci nechali žít

+ Další fotografie
Domorodý kmen
Svět doslova šokoval případ sedmadvacetiletého Američana, který přijel na ostrov Severní Sentinel šířit křesťanství. John Allen Chau ale skončil ve spárech smrti, jelikož domorodci ho zabili a s největší pravděpodobností ho nabodnou na kůl jako výstrahu. Kdysi dávno už se ale antropolog Triloknath Pandit k Sentinelcům dostal a vyvázl zdravý. Jak to udělal?

John Allen Chau se jakožto sedmadvacetiletý nadšený misionář vydal na ostrov Severní Sentinel, kde byl zabit místními domorodci, kteří nestáli o křesťanskou víru. V minulosti se k nim ale přeci jen někdo dostal. Jednalo se o indického antropologa Triloknatha Pandita.

Tomu se z počátku k pobřeží dostat nešlo, jelikož Sentinelci na jeho výpravu mířili luky a šípy. Zlom nastal až v roce 1991, kdy jim domorodý kmen povolil přijet až k břehům. Pravděpodobně kvůli darům, které tým opakovaně přivážel.

„Byli jsme zmatení, proč nám to dovolili. Šlo o jejich rozhodnutí a setkání se odehrávalo podle jejich pravidel. Seskočili jsme z lodi do vody, která nám byla po krk, a rozdávali jsme kokosy a jiné dary. Ale vstoupit na pevninu nám nedovolili,“ řekl Pandit pro BBC.

Nevyhnul se ani pocitu nebezpečí. „Když jsem jim předával kokosy, mírně jsem se vzdálil od zbytku týmu a dostal jsem se blíž ke břehu. Jeden ze sentinelských hochů udělal vtipný obličej, vzal do ruky nůž a předváděl, že mi uřízne hlavu. Ihned jsem si přivolal loď a rychle se stáhl. Jeho gesto bylo výrazné, bylo jasné, že nejsem vítaný,“ dodal.

Při té příležitosti přišel dokonce i o brýle, které mu domorodec vzal. Na rozdíl od Johna Allena Chaua ale nepřišel o život.

Mohlo by vás zajímat

Další články