Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

První data po legalizaci trávy v USA jsou tady! Víte, kolik lidí zemřelo na předávkování konopím?

První data po legalizaci trávy v USA jsou tady! Víte, kolik lidí zemřelo na předávkování konopím?
Zdroj: Facebook.com
Jak jste na tom s názorem na legalizaci marihuany? Patříte k příznivcům, které nijak nepohoršuje si dát občas brčko a dostat se do pohody, nebo využíváte tuto látku pro lepší zdraví? Řada z vás se může řadit i k naprostým odpůrcům, kteří považují marihuanu za stejnou drogu, jako je třeba heroin či kokain. Ať už je váš názor jakýkoliv, otázka legalizace visí ve vzduchu už dlouho, a tak není od věci si toto téma opět připomenout.

V Americe je konopí legalizováno už ve 23 státech a i některé další státy daly marihuaně zelenou. Právě se vzrůstajícím počtem států povolujících její užívání se začalo zjišťovat, kolik lidí za posledních dvanáct měsíců předloňského roku zemřelo na předávkování. Asi vás to překvapí, ale výsledky výzkumu Střediska pro kontrolu nemocí jasně ukázaly, že v roce 2014 a ani v předchozích letech na předávkování marihuanou nezemřel jediný člověk

Takto pozitivní statistika již nepokračuje u dalších látek, které jsou buď nelegální, či dokonce legální. Na předávkování nelegálními drogami, jako je např. heroin či kokain, zemřelo ve Spojených státech za rok 2014 17 465 lidí, což je děsivé číslo, co myslíte? Mnohem horší čísla přináší ovšem statistika sledující předávkované s pomocí legálních léčiv na předpis. Prášky proti bolesti či tišící preparáty zabily 25 769 lidí a to je opravdu vysoké číslo.

Hodně vzrostla i čísla předávkovaných obětí opiáty. Oproti roku 2013 až o 15 %. Rok 2014 byl opravdu černým rokem, protože v něm zemřelo rekordně mnoho předávkovaných, a tak se nemile zapsal do historie.

Pokud si myslíte, že předávkování způsobují pouze tvrdé drogy či silná léčiva, jste na omylu. Existuje řada legálních zabijáků, kteří s sebou stahují mnoho obětí. Logicky se nabízí například alkohol. I zde statistiky neustále vzrůstají, a to se bavíme pouze o číslech, která ukazují úmrtí související přímo s předávkováním alkoholu. Samostatnou černou kapitolou jsou smrtelné dopravní nehody, kde sehrál alkohol hlavní roli. Magazín American Scintist z roku 2006 dokonce uvádí, že alkohol je mnohem zákeřnější než celá řada ilegálních drog.

Vraťme se tady ke konopí. I když jsou zatím statistiky ohledně konopí více než růžové, je jasné, že s jeho nadměrným užíváním dochází k zvláštnímu chování, a tak může vést k nebezpečným situacím, jako je například řízení pod vlivem této látky. K hlavním příznakům nadměrného užívání konopí patří silný útlum, přejídání či noční můry.

Postoj veřejnosti se tedy pomalu naklání pro legalizaci a k hlavním odpůrcům jak ve Spojených státech, tak i všude jinde patří farmaceutické společnosti, které se obávají ztráty svých pacientů, a policejní odbory, kterým by případná legalizace uškodila v útlumu války proti drogám, a tak by přišly o velkou část svého rozpočtového příjmu.

Jak jste na tom tedy vy s legalizací této drogy?

Související články

Další články