Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

První, co matka Marušky po porodu uslyšela: Nepočítejte se tím, že by to přežila! Marie ale přemohla osud…

+ Další fotografie
Když se Maruška v šesti a půl měsících předčasně narodila, doktor řekl, nepočítejte s tím, že by to přežila. Vážila něco málo přes kilo a v porodnici jí moc šancí nedávali. Jenže Maruška je velká bojovnice a i přesto, že kvůli předčasnému narození utrpěla mozkovou obrnu, která ji uvěznila na vozíčku, tak jí to nezabránilo žít naplno. Má na kontě projetý doslova celý svět. Dohromady 25 zemí světa na 4 kontinentech. Cestuje s maminkou, která tráví většinu života staráním se o Marušku. Jak sama říká - aby měla krásný život…

Drama si Maruščina maminka zažila už při porodu. Dceru jí ani neukázali a hned ji dali do inkubátoru. Maruška měla potíže s kůží a dýcháním, musela být 10 dní napojená na kyslík. „Když mi Marušku po dvou měsících ukázali, tak jsem ji vzala do náruče a od té doby ji nepustila,“ vzpomíná maminka Lída Harcubová.

Pak se ale dozvěděla, že je Maruška opožděná a postupně zjistili, že má mozkovou obrnu, která je nevyléčitelná. Pak jí ochrnuly všechny končetiny, ale mamince se podařilo rozhýbat jednu ruku a naučit ji psát. „Maruška je houževnatá, narozená v býku, tak to prostě zvládla,“ dodává maminka.

Dnes je Marušce Harcubové 33 let a se svojí maminkou cestuje po celém světě. Nebylo tomu tak ale vždycky. Se svým postižením a připoutaná na vozíček si to dříve nedovedla ani představit. Marušce k cestování dopomohl v té době Michal Horáček, který odstartoval její cestovatelskou pouť. „První exotickou zemi jsem navštívila díky panu Horáčkovi, on o nás četl a ozval se, že by nám chtěl splnit sen,“ vypráví Maruška o cestovatelských začátcích. Prezidentský kandidát Horáček jim v té době umožnil navštívit Thajsko a dodal jim tak odvahy, aby prožily další desítky zážitků, které na ně teprve čekaly.

Samy se rády označují za baťůžkářky a nabyté sebevědomí jim pomohlo se i lépe vypořádat s těžkostmi osudu. Dnes na různé příhody hledí proto spíše s humorem. „Cestování s handicapovanou dcerou má i své výhody. Například jsme šly svatojakubskou pouť pěšky, to je asi 300 km, a když si máte kam pověsit ten batoh, tak je to perfektní,“ směje se Lída Harcubová.

Maruška se potkala i s papežem Janem Pavlem II. S matkou jely na výlet do Říma, chtěly se podívat do Vatikánu. Zcela náhodně, když byly ve frontě, přišel k nim voják ve zdobené uniformě, vzal Marušku a odvezl ji přímo k papežovi. Ten pak Marušce požehnal…

Související články

Další články