Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

První česká trans modelka pro eXtra.cz: Že jsme odporní? Miloš Zeman je senilní a neví, co říká

Peťa Nitka: Miloš Zeman je senilní a neví, co říká
Zdroj: profimedia.cz, se souhlasem. P. Nitky, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
REAKCE

Prezident Miloš Zeman (76) se zase rozhodl „poškádlit“ národ, když osoby, které si nechají změnit pohlaví, označil za odporné a také za pachatele trestného činu. Sexuologové ho ale považují za zmateného a policie nepřímo tvrdí, že lže. A co o něm prohlašují ti, kteří prošli změnou pohlaví?

Miloš Zeman: Transgender jsou mi odporní

„Víte, koho vůbec nechápu? To jsou ti transgender, protože jestliže si necháte přeoperovat pohlaví, tak se dopouštíte trestného činu sebepoškození. Každý operační zákrok je rizikem, a tihleti transgender, tak ti jsou mně opravdu bytostně odporní,“ řekl v rozhovoru pro stanici CNN Prima News prezident republiky.

Jenže fakticky nemá pravdu. „Z pohledu platné legislativy mohu konstatovat, že podobný trestný čin (sebepoškozování) v ní není uveden,“ sdělil eXtra.cz kapitán David Schön z policejního prezidia.

Právník: Je to lež

„Nic takového samozřejmě není pravda, o operaci změny pohlaví u nás rozhodují lékaři a pacienti se žádného trestného činu tím pádem nedopouštějí. Pan prezident navíc zřejmě moc dobře ví, že sebepoškozování ani není Trestním zákoníkem nijak postihované, proto se patrně záměrně vyjadřuje tak, jak se vyjadřuje. Kdyby sebepoškozování trestným činem opravdu bylo, mohl by se totiž dopustit trestného činu křivého obvinění,“ sdělil eXtra.cz známý pražský advokát Mgr. Jakub Drábek.

Sexuologové: Plete si pojmy

Zatímco sexuoložka Hana Fifková si myslí, že pokud se někdo v něčem nevyzná, neměl by o tom mluvit, její kolega Radim Uzel s hlavou státu souhlasí. Aspoň částečně.

Transgender, to je hovadina a je mi taky odporný. To si může vymyslet každý blázen. Když si někdo v šílenství usmyslí, že chce jiné pohlaví, tak mu to v USA za velké peníze udělají. U nás to je naštěstí nemožné. Tím se zabývá lékařská sexuologie a aby byl přeoperován každý, kdo chce, to zde neexistuje.

Pan prezident zjevně nedobře chápe, co je transgender a co je lékařská diagnóza. Ta spočívá v tom, že člověk má jiné pohlaví, než jak se cítí. Prostě ženská duše v mužském těle nebo naopak. Ale tomu se říká transsexualita. To je nemoc, kterou je zapotřebí respektovat a proto tomu také po lékařském ověření přizpůsobujeme tělo. Pokud měl pan prezident na mysli transsexuály, odsuzuje je naprosto neprávem,“ uvedl pro eXtra.cz sexuolog Radim Uzel.

Trans modelka Péťa Nitka: Respekt k senilitě

„Ozvalo se se mi kvůli tomu víc lidí z komunity. Většina z nich je ale strašně nad věcí. Prošli si daleko většími problémy, takže nějaké řeči prezidenta je už nedokáží rozhodit,“ myslí si zase transsexuální modelka Péťa Nitka.

„Těm, kteří změnou pohlaví teprve procházejí, to ale může ublížit. Berou hormony a ty ovlivňují jejich nálady. Já byla strašně citlivá, rozbrečelo mě kdeco. Sama za sebe to ale beru tak, že na všechno pohlížím s pochopením. Nebudu na něj naštvaná, protože už je určitě senilní a neví, co říká. Nebudu se zlobit na nemocného člověka,“ přidala.

Trans tramvajačka: Neurazil a chápu ho

„To, co řekl prezident Miloš Zeman, mě osobně nijak neurazilo, protože to není pravda. Trestný čin by to byl v případě, kdyby mě někdo ke změně pohlaví nutil. Už jsme se spolu setkali, takže vím, že by nikdy neřekl: ‚Paní Brokešová, vy jste mi odporná‘,“ prohlásila pro eXtra.cz řidička tramvaje Jaroslava Brokešová.

„Má právo na svůj názor. Je ale ovlivněn z médií. Pokud čte prezentaci některých vyhraněných aktivistických skupin, tak se mu pomalu ani nedivím, že tohle vyřkl. Ale nezná nás všechny. Jsou nás tisíce lidí s občanskými zaměstnáními, kteří máme už dávno po změně a kteří žádné radikální návrhy zákonů a pravidel nevyvoláváme. Měl by asi zvážit, jestli by nebylo na místě omluvit se,“ dodala.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy