Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

První černoch podstoupil transplantaci obličeje: Provedl ji český chirurg Bohdan Pomahač

První černoch podstoupil transplantaci obličeje: Provedl ji český chirurg Bohdan Pomahač
Zdroj: Facebook
plastika
V nemocnici Brigham and Women’s Hospital proběhla vůbec první transplantace celého obličeje u člověka tmavé pleti. Robert Chelsea (68) byl v roce 2013 ošklivě popálen, když do jeho vozu narazil opilý řidič a auto začalo hořet. Nového obličeje se nyní dočkal díky českému plastickému chirurgovi Bohdanu Pomahačovi a jeho týmu 45 odborníků.

Po ošklivém neštěstí v roce 2013 strávil Robert Chelsea půl roku v kómatu a během dalšího roku a půl, který strávil v nemocnici, prošel více než 30 operacemi. I tak ale neměl rty, část nosu a levé ucho. Původně si nebyl jistý, zda je chce nahradit, bál se náročného zákroku. Nakonec se ale rozhodl, že podstoupí transplantaci obličeje.

„Přestože se poměrně dobře zadaptoval na svou deformovanou tvář a osvojil si různé způsoby, jak přijímat potravu, chtěl vypadat lépe. Chtěl být schopen políbit znovu svou dceru, normálně jíst,“ uvedl Bohdan Pomahač pro server idnes.cz. Právě český chirurg s ním celou situaci náležitě prokonzultoval a zařadil ho na seznam čekatelů na transplantaci obličeje.

„Z čistě chirurgického hlediska zákrok tak unikátní nebyl. Co nás překvapilo, byla rozmanitost barvy pleti a problémy s tím spojené při hledáni dárce,“ dodal Pomahač. Právě se sháněním vhodného dárce byl vzhledem k barvě pleti největší problém a i proto se lékaři nakonec místo částečné transplantace rozhodli provést celkovou. Díky té nejsou rozdíly v barvě pleti tak výrazné.

Za šanci znovu vypadat alespoň trochu tak, jako dřív, vděčí Chelsea nejen dárci, ale i českému plastickému chirurgovi Bohdanu Pomahačovi a jeho týmu 45 odborníků.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy