Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

První Čech obviněný za schvalování masakru muslimů na Novém Zélandu: Co ho čeká?

První Čech obviněný za schvalování masakru muslimů na Novém Zélandu: Co ho čeká?
Zdroj: extra.cz
+ Dalších 43 fotografií
Trest je nemine
Lidé, kteří kladně komentovali teroristický útok z března na sociálních sítích, se zřejmě trestu nevyhnou. Policie podle Deníku N obvinila prvního člověka a hrozí mu až patnáct let vězení.

V březnu se na Novém Zélandu odehrál ošklivý teroristický útok Brenton Tarrant ve městě Christchurch živě natáčel masakr v mešitách O tom jsme vás informovali zde

Někteří čeští komentátoři na to reagovali kladně a muže, jež zabil 50 lidí, nazývali hrdinou. Komentáře Čechů, kteří útok schvalovali, si můžete přečíst zde Za to jim už tehdy policie pohrozila trestem

Podle Deníku N je nyní první obviněný. Zahájilo se trestní stíhaní osoby pro zločin podpory a propagace terorismu. Za to komentátorovi hrozí pět až patnáct let za mřížemi nebo propadnutí majetku.

Detailní prošetření případů týkajících se komentářů souvisejících s novozélandským útokem přislíbil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale i policejní prezident Jan Švejdar. Ten uvedl, že policie nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem. "Policie tyto aktivity pečlivě prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení," uvedl Hamáček na Twitteru.

Ovšem toto první obvinění je jen začátkem dlouhého procesu. "Stále probíhá analýza jednotlivých vyjádření. Jde o takřka mravenčí práci, kdy specialisté z protiextremistického oddělení vyhodnocují obrovské množství dat a dávají je do jednotlivých souvislostí," sdělila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová pro Deník N. Dále podle jejich informací pražští policisté prošetřují třicet případů schvalování terorismu na sociálních sítích. Národní centrála proti organizovanému zločinu uvedla podobný počet.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy