Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Průzkum: Prezidentovi nevěří polovina Čechů, nespokojenost s politikou roste

Zdroj: CVVM
průzkum
Sociologický průzkum CVVM, který byl zaměřen na spokojenost občanů s politickou situací v zemi a důvěru ústavním institucím, přinesl zajímavá čísla. Podle šetření CVVM jsou Češi více nespokojení než tomu bylo před dvěma měsíci, z dlouhodobého hlediska však spokojenost s politickou situací mezi občany spíše roste.

S politickou situací v Česku bylo v červnu 2019 spokojeno 20 procent občanů, 31 procent uvedlo, že nejsou ani spokojeni ani nespokojeni a celých 46 procent vyjádřilo nespokojenost. Oproti loňsku procenta nespokojených klesla. Minulý rok v červnu jich bylo 49. Tehdy byla u moci první vláda Andreje Babiše (64), která postrádala důvěru Sněmovny.

Když však srovnáme procenta nespokojenosti občanů s dubnem 2019, kdy uvedlo nespokojenost 38 procent lidí, můžeme vidět značný nárůst. To podle autora průzkumu pravděpodobně způsobily aktuální vnitropolitické turbulence spojené s výměnami na postech ministrů a protivládními demonstracemi. Agentura dále uvádí, že oproti rokům 2012 a 2013 nespokojenost rapidně klesla. V té době byla u moci vláda Petra Nečase.

Červnové šetření se zajímalo i o důvěru v ústavní instituce. Prezidentovi republiky vyjádřila důvěru téměř polovina (49 %) dotázaných respondentů a téměř stejný podíl (48 %) vyjádřil nedůvěru. Vládě vyjádřily svou důvěru dvě pětiny veřejnosti (39 %), naopak necelé tři pětiny (57%) projevily nedůvěru. Poslanecké sněmovně v červnu vyjádřilo důvěru 29 procent občanů a 66 procent jí nedůvěřovalo. Senátu důvěřuje 33 procent, 60 procent mu nedůvěřuje.

O mnoho lépe skončili obecní zastupitelé a starostové. Důvěra k nim sahá až ke dvou třetinám. V případě obecních zastupitelstev se jedná o 63 procent vyjádřené důvěry. Velmi podobně na tom jsou i starostové - těm vyjádřilo důvěru 64 procent občanů.

Z podrobnější analýzy lze vyvodit, že důvěra prezidentovi spíše roste. Agentura CVVM uvádí, že hlavě státu důvěřují lidé nad 60 let, důchodci, obyvatelé Moravy a zejména Jihomoravského a Moravskoslezského kraje a obyvatelé měst s populací od 15 do 80 tisíc.

Oproti tomu nedůvěru prezidentovi vyjadřují občané ve věku do 45 let, absolventi vysokých škol, podnikatelé či samostatně činní, nižší odborní pracovníci, obyvatelé Čech a zejména pak Pražané. Dalším poznávacím znamením občanů, kteří hlavě státu nedůvěřují je ateismus a politicky pravicové smýšlení. Většinou jde o voliče ODS, TOP 09 či Pirátů.

Průzkumu se zúčastnilo 1024 respondentů.

Související články

Další články