Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Průzkum mezi kandidáty na prezidenta: Nejvíce pravd vyřkl Horáček, nejméně nepravd Drahoš, nejhůř dopadl Zeman

Už víte, koho budete volit?
Zdroj: Profimedia, Facebook, archiv
Předchozí Další
+ Dalších 18 fotografií
Zda jsou výroky kandidátů na prezidenta pravdivé, či nepravdivé zkoumá projekt Demagog.cz. Zvláště teď, před prezidentskými volbami, je nesmírné důležité vědět, v koho můžeme mít důvěru. Nejvíce pravdivých výroků má na kontě Michal Horáček, nejvíce nepravd vypustil z úst Miloš Zeman. Nejméně nepravdivých výroků řekl Jiří Drahoš.

Tým analytiků ze serveru Demagog.cz ověřoval pravdivost či nepravdivost u každého kandidáta ze čtyř až pěti veřejných vystoupení. Jelikož Miloš Zeman (73) se žádné debaty neúčastnil, tak jeho výroky byly měřeny z projevu na sjezdu SPD, talk show na TV Barrandov, vánočního poselství a projevu ve Sněmovně, kam přišel lobbovat za Babišovu (63) vládu, píše idnes.cz.

Nejvíce pravdivých výroků pronesl Michal Horáček (65), konkrétně 56. S 38 výroky se za ním umístil Mirek Topolánek, třetím je Miloš Zeman. I když měli někteří kandidáti velký počet pravd, mohli bodovat i na druhé straně. V počtu nepravd. S pojmem "lež" Demagog.cz nepracuje. Zeman, Topolánek a Hannig se nepravd dopustili nejčastěji, jedenáctkrát. Zároveň Zeman pronesl sedm výroků, které byly zavádějící. Stejně na tom byl Petr Hannig. Topolánek má dva. Horáček pronesl devět nepravd a jen jednu zavádějící větu.

Za nepravdivý výrok Miloše Zemana se považuje třeba ten, který pronesl na sjezdu SPD: „Když jsem já byl předsedou Poslanecké sněmovny, stačili mi tři (místopředsedové) a také jsem to vydržel, teď je jich pět.“ Demagog ale zjistil, že Zeman byl předsedou Poslanecké sněmovny 1996–1998. V tom období měla Sněmovna místopředsedů pět, tedy stejně jako dnes.

Co se týká nepravd, je vítězem Jiří Drahoš (68). Má pouze dvě. Následuje ho Pavel Fischer, který má tři. Oba dva mají na kontě jen jeden zavádějící výrok. Projekt Demagog.cz pracuje s pojmy pravda a nepravda, zavádějící výrok a neověřitelný výrok. "Lež" nepoužívá, jelikož mnohdy se kandidát splete a "lhaní" veřejnosti není z jeho strany záměrné. Termín nepravda je tedy přesnější.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy