Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Průměrná mzda v Česku vzrostla, na EU ale pořád nestačí

Zdroj: Unsplash.com
Průměrná mzda
V minulých letech průměrná mzda meziročně o něco rostla. I tak se ale nedotáhla na evropský průměr. Jaká je průměrná mzda v Česku a jaká v zemích EU?

V Evropské unii existuje 22 zemí, které mají zavedenou minimální mzdu. Mezi ně patří i Česko. Minimální mzda u nás činí 13 350 Kč a v EU je 5. nejnižší. Ale jak je to s průměrnou mzdou? Ta v Česku v uplynulém roce překročila hranici 30 000 Kč. Mnoho lidí na ni však stále nedosahuje. Jak jste na tom vy, si spočítejte na mzdové kalkulačce

Průměrná mzda v ČR

Podle posledních průzkumů byla ke konci roku 2019 průměrná mzda 33 697 Kč. Nahoru ji táhne zejména veřejný sektor. Růst ale podporuje i rostoucí ekonomika a tuzemské společnosti. Nezaměstnanost, která je v ČR jedna z nejnižších v EU, také tlačí mzdu nahoru. Navíc vzrostla i minimální mzda, a to na 13 350 Kč.

Průměrná mzda u sousedů

Evropa je na tom z celkového hlediska relativně dobře. Ekonomika roste i v zemích východní Evropy a mzdy se zvyšují i u mnoha starších členů EU. Jak je na tom Slovensko, Polsko nebo Německo?

Průměrná mzda na Slovensku

Slovensko si v posledních letech také polepšilo. V roce 2019 dokonce předběhlo ČR ve výši minimální mzdy. Ta na Slovensku nyní činí 520 eur. Co se týče průměrné mzdy, ta je za rok 2019 na částce necelých 1 100 eur, v přepočtu zhruba 29 790 Kč.

Průměrná mzda v Polsku

V Polsku se mzda blíží k hranici 5 000 zlotých, tedy asi 29 340 Kč. Podle statistiky by mělo jít o největší zvýšení v postkomunistické ekonomice v EU od roku 2018. Minimální mzda je ale mnohem nižší a sahá jen na něco málo přes 500 eur (12 600 Kč).

Průměrná mzda v Německu

Německo často bereme jako našeho největšího rivala a zemi, se kterou se porovnáváme – ať už jde o mzdy, nebo kvalitu potravin. Na Německou mzdu si ale bohužel ještě nějaký ten pátek počkáme. Průměrná mzda v Německu totiž dosahuje až na 3 880 euro, což v přepočtu představuje něco málo přes 98 000 Kč. Například mzda skladníka tu začíná na 43 000 Kč. Na stejné pozici u nás dostanete něco mezi 19–30 000 Kč.

Výšku mezd ovlivňuje i zdanění práce. V žebříčku zemí s nejvyšším zdaněním práce nám se 43,4 % patří 7. místo. Mnoho lidí ale svou mzdou nedosahuje ani na stanovený průměr. Pro reálnější představu se pak lépe hodí využití mediánu. Ten je v ČR za uplynulý rok 29 130 Kč.

Související články

Další články