Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Prsa jsem si nechala odstranit kvůli rakovině, teď mi chtějí vrátit jen jedno! Češka (35) pro eXtra.cz popsala nekonečný boj

+ Dalších 5 fotografií
Amira Lukjanova je žena jako každá jiná. Až donedávna žila normálním životem jako spousta jiných. Má rodinu a především milovaného syna, který je pro ni vším. Jeden obyčejný den v práci, jí však kompletně změnil život. Amira si totiž úplně náhodou nahmatala bulky v prsou, a pak už to šlo ráz na ráz. Ve svých 33 letech zjistila, že má rakovinu prsu, a život se jí obrátil úplně vzhůru nohama. To ale ještě netušila, že boj s rakovinou nebude poslední. Pak ji totiž čekal boj s pojišťovnou. Podívejte se na statečnou matku samoživitelku, která bojuje za svá práva.

Příběh Amiry Lukjanové vás chytne za srdce. Amira je matka samoživitelka, což už samo o sobě je v dnešní době hodně náročné. Bohužel jí osud v jejích třiatřiceti letech uštědřil velkou ránu, ze které se musela okamžitě vzpamatovat a jednat.

„Byl to obyčejný den v práci a mně začala být zima, tak jsem si strčila ruce pod tričko a nahmatala jsem si bulku,“ začíná Amira vyprávět svůj příběh. Úplně první, co napadlo ji a její kolegyně, bylo, že se jedná o tukovku, kterou má téměř každá ženská.

Amira si tím chtěla být jistá a raději si došla k lékaři. Tam se bohužel dozvěděla zdrcující pravdu o tom, že má ve třiatřiceti letech rakovinu prsu. Celý dosavadní život se Amiře promítl před očima.

„Byl to naprostý šok, protože na pravidelné kontroly chodím. Nikdy jsem se lékařům nevyhýbala a v tomto jsem opravdu důsledný člověk,“ svěřuje se Amira s tím, že osm měsíců před zjištěním diagnózy na vyšetření byla a nebyl tam žádný nález.

Maminka malého kluka si nikdy ani v nejhorším snu nepředstavovala, že by mohla onemocnět rakovinou prsu: „Říkala jsem si, proč zrovna já, vždyť je spousta dalších ženských, proč jsem musela dostat rakovinu prsu zrovna já.“

Třiatřicetiletá maminka říká, že nejhorší pro ni bylo srovnat se s tím vším, co bude následovat. Věděla, že je velká šance na to, že se uzdraví, protože naše zdravotnictví je na velmi vysoké úrovni, a začala se pozastavovat nad tím, jak vlastně bude vypadat a co na to řekne okolí.

„Pro ženskou, která měla čtyřky prsa a dlouhé vlasy po pás, je velmi obtížné slyšet, že o tohle všechno přijde.“

Když zvládla vstřebat fakt, že má rakovinu prsu, tak se začala strachovat o svého osmiletého syna. Okamžitě začala vše zařizovat pro případ, že by došlo na nejhorší. „Běžela jsem na úřady a nahlásila jsem, že kdyby se mi něco stalo, tak se o malého musí postarat sestra, nebo někdo z rodiny.“

Celý proces léčení se vydržet dá, ale chce to hodně odhodlání a pevnou vůli. Amira prožívala opravdu jedno z nejtěžších období ve svém životě. Musela se poprat se zákeřnou nemocí a přitom se starat o své dítě.

„Cítíte, jak vás bolí klouby, nemáte chuť v puse, je to hnus, ale je to nutné zlo,“ vypráví. Po půl roce, kdy Amiře skončila léčba, musela do měsíce podstoupit zákrok, při kterém jí vzali prso, ve kterém byl zhoubný nádor. Ve druhém sice byla ložiska, ale nebyla zhoubná.

Přesto se Amira rozhodla, že si nechá odstranit i druhé prso: „Druhé prso jsem si nenechala odstranit z nějakého rozmaru, ale z preventivních důvodů, aby se mi nemoc nevrátila zpátky.“

Jediné, co Amiře brání, aby měla konečně vytoužená nová prsa, je povolení pojišťovny. Jak je možné, že jí pojišťovna nechce uhradit obě ňadra, ale jen jedno? „Moje pravé prso jsou mi schopni zaplatit, protože tam ten nádor byl. Ale v druhém prsu byl nález, který nebyl zhoubný, takže nevidí důvod, proč by mi měli platit plastiku druhého prsa,“ říká zoufalá žena.

Amira je velká bojovnice, která se pouze bije za svá práva. Druhé prso si nenechala odstranit proto, že ji to jen tak napadlo, ale proto, aby předešla vzniku rakoviny. Je si moc dobře vědoma toho, že tady musí být hlavně pro své dítě, které maminku miluje a nechce o ni přijít.

Pro matku samoživitelku je tohle neskutečně náročný koloběh, který jí pojišťovna a její rozhodnutí rozhodně neulehčuje. Amira si rakovinu prsou dobrovolně nevybrala. Kdyby bylo na ní, žije dál se svými přírodními prsy, dlouhými vlasy, se synem a hlavně bez zdravotních potíží a tahanic s pojišťovnou.

Na jedné straně tady jsou nějaké postupy a nařízení, které pojišťovna musí dodržovat, ale na straně druhé je tady obyčejná mladá žena, která si prošla vážnou nemocí a ještě není na konci. A teď se nabízí otázka, co je víc? Nařízení, která se dají vyřešit, nebo lidský život?

S příběhem Amiry nekončíme. Ve čtvrtek na webu eXtra.cz vyjde druhý díl, kde dáme prostor Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra ČR, jež druhé prso odmítá zaplatit.

Na celý příběh statečné Amiry se můžete podívat ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Další články