Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Prožili jste děsivou noc? Může za to oslnivý svit KRVAVÉHO MĚSÍCE!

Úplněk
Zdroj: Profimedia.cz
krvavý úplněk
Vliv úplňku na spánek je opředen mnoha mýty. ,,Včera snad musel být úplněk!” Tuto frázi můžeme zaslechnout docela často od nespavců, kteří nemohli při úplňku usnout. Není pochyb o tom, že měsíční fáze na nás mají vliv! Jak to tedy s úplňkem a vůbec vlivem Měsíce na naše spaní je? Přečtěte si!

MĚSÍC vám vleze až do postele!

Za prokazatelný vliv úplňku na člověka lze považovat jeho oslnivý svit, který se vám občas může vkrást až do postele a probudit vás. Na náš spánek působí hlavně jeho přímé světlo. Každý světelný podnět blokuje spánkový hormon melatonin. Tím pádem se můžeme častěji probouzet, pokud nám svítí do obličeje nebo na postel.

Některé lékařské studie ovšem nevylučují, že na kvalitu lidského spánku má vliv i samotný lunární cyklus, který způsobuje, že mozková činnost indikující kvalitu hlubokého spánku se za úplňku snižuje až o 30 procent. Lidem za úplňku tak průměrně trvá usnout o 5 minut déle a poté spí o 20 minut méně než za novoluní. Podobný vliv byl prokázán i u dětí, jejichž spánek byl při úplňku zhruba o 4,9 minuty kratší než v době novoluní.

Sviť Měsíčku, sviť!

Každý, kdo se někdy octnul mimo dosah pouličních lamp a jiného umělého osvětlení, jistě poznal, jak svit Měsíce dokáže proměnit temnou noc v mnohem přívětivější část dne. Není divu, putuje-li úplňkový Měsíc vysoko po nebi, bývá v krajině 300krát více světla než za bezměsíčné noci! V době kolem první nebo poslední čtvrti je pak světla asi 30krát více.

Měsíční svit má tedy zásadní vliv na chování člověka v přírodě. Dobře to vědí například turisté, kteří nesešli z lesní pěšiny a nezabloudili v lese jen proto, že jim na cestu svítil Měsíc. Také myslivci se na noční lov vydávají zvláště za měsíčných nocí, kdy ze svých posedů mnohem lépe vidí na zvěř. Před několika staletími bylo totiž měsíční světlo vzácným zbožím a rozhodně ho neměli rádi lupiči, kteří pod pláštěm tmy obírali pocestné. Za jasné úplňkové noci se dalo i cestovat, což bylo jindy velmi nebezpečné.

Jak se budeme cítit po probdělé ÚPLŇKOVÉ NOCI?

Nevyspání na nás působí jak psychicky, tak fyzicky. Zapříčiňuje změny nálad, vznětlivost, lidé mohou trpět i depresemi. Nespavost může vést k metabolickému syndromu, tedy ke sklonům k obezitě, k cukrovce, různým srdečním problémům a eventuálně i k ischemické chorobě, infarktům a podobně.

Zatemnění pro lepší spánek

Tma je pro náš spánek velice blahodárná. Dobře orientovaná nebo zatemněná místnost je jedním z předpokladů. Stejně jako teplota, která by neměla být vysoká. Nedoporučují se ani žádné jiné světelné zdroje během spánku. U dospělých televize, u dětí noční lampička, nebo neonová reklama u okna.

Právě síla osvitu v luxech je důležitá pro probouzecí reakci. Tím snadněji se tedy můžeme probouzet, pokud nám měsíc zasahuje do naší ložnice. Rada pro příště: Podívejte se na magický úplněk a pak si zatáhněte žaluzie nebo kvalitní závěsy, které doporučujeme si pořídit!

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy