Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Rabování a pouliční válka: Trump proti agresivním demonstrantům povolá armádu

Rabování a pouliční válka: Trump proti agresivním demonstrantům povolá armádu
Zdroj: Youtube Mark Dohner
+ Dalších 9 fotografií
Protesty
Spojené státy si v posledních měsících prošly mnohým a v současné době se lidé vydali protestovat kvůli smrti černocha George Floyda. Policista mu klečel na krku tak dlouho, že ho pravděpodobně udusil. Z klidnějších protestů proti policejní brutalitě se stalo rabování, uprostřed ulic mnohdy hoří a policejní jednotky nestačí. Tamní prezident Donald Trump (73) se rozhodl, že mobilizuje civilní i vojenské zdroje, aby byly protesty potlačeny.

Pandemii koronaviru ještě neodzvonilo, ale Amerika ukazuje, že jim život jiných lidí není ukradený. Po smrti černocha George Floyda, který byl před časem zatčen policií a aby nikam neutekl a nebránil se, jeden ze strážníků si na něj klekl. "Nemohu dýchat," sípal George, který bohužel na následky takového jednání zemřel. Druhá pitva ukázala, že se prý jedná o vraždu.

Záleží na všech životech

Mnoho Američanů se spojilo a nehledě na rasu, náboženské vyznání nebo pohlaví se vydali do ulic protestovat. "I na černém životě záleží," psali si protestanti na cedule. "Záleží na každém životě, bez ohledu na barvu," přidávali se další. Tisíce Američanů tak dává najevo, že to, co se stalo, je naprosto nepřípustné.

Klidné protesty se během několika málo dnů změnily v naprostý chaos. Policisté vyrážejí do ulic se štíty, obušky a slznými plyny, aby udrželi protestanty na uzdě. Ti, když nemohou k nim, si udělají "večírek" jinde a mnohdy dochází i k rabování a ničení veřejného majetku. Na to všechno už policejní jednotky nestačí. Na některých místech dokonce policisté najíždějí auty mezi demonstranty.

Donald Trump schovaný v bunkru

Americký prezident Donald Trump se před protestanty, kteří se přemístili velmi blízko Bílého domu, schoval v bunkru. Na Laffayetově náměstí během protestu zapálili pár objektů včetně kostela. Takové místo vybrali, protože Trump na Twitteru veřejně vychvaloval policisty za jejich práci s demonstranty. Nepokoje totiž trvají už minimálně týden a nepřestávají.

Do ulic nasadí ozbrojené vojsko

Trump se rozhodl začít jednat a mobilizovat civilní i vojenské zdroje, aby zahnali protestanty zpět. Zatímco měl prezident v pondělí večer proslov k občanům v živém vysílání, policie zahnala demonstranty u Bílého domu pomocí slzného plynu. "Skončeme nepokoje a bezpráví, které se rozšířily v naší zemi. Jsem váš prezident práva a pořádku," prohlásil Trump.

Podle prezidenta Spojených států je ostuda, když se samosprávy nedostatečně postaraly o zklidnění protestů. Nasazením armády chce situaci vyřešit za ně. Ve Washingtonu budou podle jeho slov nasazeny tisíce těžce ozbrojených vojáků a policistů. Trump v minulých dnech tyto protesty přirovnal k terorismu. V USA by podle něj mělo být bezpečno a ne naopak. "Je to naše mise a zvítězíme," dodal Trump.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy