Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Proslavil ho dabing Louise de Funèse: František Filipovský přišel ale před smrtí o hlas

Proslavil ho dabing Louise de Funèse: František Filipovský přišel ale před smrtí o hlas
Zdroj: Facebook/Zlatá šedesátá
+ Další fotografie
výročí úmrtí
Svůj hlas propůjčil desítkám postav, všichni si na něj ale nejvíce vzpomeneme v souvislosti s hercem Louisem de Funésem. Nezapomenutelné jsou také jeho filmové role inspektora Mrázka v mordpartě policejního rady Vacátka, chemikáře ve filmu Marečku, podejte mi pero, či čerta v pohádce Hrátky s čertem. Od smrti skvělého herce uplynulo už 27 let.

František Filipovský, rodák z Přelouče, zdědil umělecké sklony po svém tatínkovi, který byl skladatelem a kapelníkem. On sám se odmalička věnoval herectví, ale rozhodl se pro studia dějin umění a estetiky na Univerzitě Karlově v Praze. Ta však nedokončil a vrhl se na hereckou dráhu.

Začínal v Osvobozeném divadle, působil také ve Švandově divadle, v žižkovském Moderním divadle a odtamtud přešel do činohry Národního divadla, kde zůstal až do roku 1992. Kromě rolí divadelních ztvárnil celou řadu rolí filmových, z nichž k nejslavnějším patří například Pane, vy jste vdova, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Jak utopit doktora Mráčka či Císařův pekař a Pekařův císař.

Navždy a nezapomenutelně se zapsal především do historie českého dabingu Hlas propůjčil desítkám postav a jeho nejznámější filmy jsou s Louisem de Funésem. O svém hlasovém projevu měl zpočátku herec pochybnosti, o jeho kvalitě jej přesvědčil až kolega Miroslav Horníček, který ho zbavil jeho mindráků.

Filipovský byl otcem dvou dětí, syna Jana a dcery Pavlíny, která je také herečkou. Dožil se požehnaného věku 86 let, ale před smrtí přišel o hlas, čímž se velmi trápil. Do hereckého nebe odešel 26. října 1993.

Marek Ztracený o synovi: Je to neřízená střela, pořád má něco zlomeného, maminka šílí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy