Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Prosil o život: Starožitníka zabil orlický vrah za bílého dne v autě. Před shozením do Orlíku ho museli rozřezat

Orlický vrah Ludvík Černý.
Zdroj: Se svolením České televize
+ Dalších 11 fotografií
ORLIČTÍ VRAZI

Vraždy organizované skupiny zločinců, které označujeme jako orlické vrahy a jejichž kauzám se věnuje oblíbený seriál Devadesátky, si byly mnoha detaily podobné. Oběti většinou absolutně netušily, že prožívají své poslední okamžiky, vrah Ludvík Černý je totiž nejčastěji střílel zezadu, když útok nejméně čekali. Se starožitníkem Vlastimilem Hodrem, kterého zabili kvůli finančnímu prospěchu, to však bylo o poznání jiné. 

Ludvík Černý se do sólo akce pustil vůbec poprvé. Přišel koncem března 1992 za mozkem gangu Karlem Kopáčem a řekl mu, že má v plánu přepadnout pražského starožitníka Vlastimila Hodra a ukrást mu zlaté mince v hodnotě asi 300 tisíc německých marek (tehdejších asi sedm milionů korun). Kopáč však odmítl s Černým na vraždě spolupracovat, podle výpovědi u soudu měl vražd již dost a bál se odhalení. Pár hodin poté, kdy ho Kopáč poslal pryč, se Černý objevil znovu a byl cítit střelným prachem​. Kopáčovi řekl, že potřebují s Vladimírem Kunou, dalším z gangu, pomoci naložit zavařený sud na auto. Kopáč si samozřejmě domyslel, co je obsahem sudu, i když tělo neviděl. Byl v něm Hodr, pražský starožitník, kterého Černý podle svých slov "udělal" sám.

Časový snímek z dobových výpovědí a zpráv

Co se ale dělo mezi Černého žádostí a tím, kdy sud s Hodrovým tělem klesá do osmačtyřicetimetrové hloubky Orlíku, kde ho potápěči nacházejí až o tři roky později? Pokusíme se nyní sestavit časový snímek z dobových výpovědí a zpráv z médií. Pozadí příběhu také skvěle doplňuje kniha Kauza Orlík od Jaroslava Jelínka. Černý vyzvedl Hodra na pražském Smíchově pod záminkou, že na jeho zlaté mince sehnal kupce. Když však projížděli po pražské Plzeňské ulici směr Rudná u Prahy, v blízkosti benzínové stanice starožitníka dvakrát střelil. Tentokrát ne zezadu do hlavy, ale do břicha a hrudníku. Zatímco do teď vždy viděl své oběti pouze mrtvé, poprvé v životě ho jeho oběť ještě stihla konfrontovat.

Hodr se na něj měl obrátit, obejmout ho kolem ramen a prosit o milost s tím, že to nikdy nikomu neřekne. "Obžalovaný Černý vyprávěl, že poškozeného nejprve střelil do těla, poté muž ještě žil a žádal, aby ho nechal být, že nic neřekne, ale obžalovaný Černý mu odpověděl, že ho musí uspat, a vyprázdnil do něj zásobník," píše se doslova v policejním spisu. Černý znovu ukázal svou naprostou chladnokrevnost a Hodra popravil ranou do hlavy. Poté nastavil sedadlo tak, aby to vypadalo, že jeho spolujezdec pouze spí, a tělo přikryl dekou.

Mrtvého Hodra dovezl do sklepa k Vladimíru Kunovi, kde vrazi vkládali těla do sudů. Nastal však bizarní problém. Hodr byl zavalité postavy a navíc měl nohu v sádře. Tu museli rozříznout, ale stejně se jim do sudu tělo nevešlo. Museli tak rozřezat i samotné tělo a zřejmě nemalé problémy jim dělala právě Hodrova sešroubovaná noha. Podle té také později soudní lékaři starožitníka identifikovali.

Spor mezi komplici

Šlo o třetí vraždu orlických vrahů, po které se mezi hlavními aktéry rozhořel velký spor. Ačkoli Kopáč už nechtěl v loupení a zabíjení pokračovat a Černému měl podobné sólo akce za zlé, s tělem jim pomohl a spolu s Kunou inkasovali za pomoc 22 tisíc korun. Kopáč měl po této vraždě vážnou autonehodu, po které zůstal ochrnutý na vozíku. Čtvrtou vraždu manžela své sestry Ireny Meierové tak s Chodounským dali dohromady víceméně proto, aby si udělali "základ" na legální podnikání. Černého se zřejmě báli oba. Když pak začali policisté vytahovat sudy s těly z Orlíku, byla jen otázka času, kdy se jeden ze skupiny zalekne a začne mluvit.

Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy