Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Proroctví o koronaviru: Spisovatel předpověděl smrtící nákazu z Wu-chanu už před čtyřiceti lety

Zdroj: profimedia.cz
Předpověděl nákazu?
V roce 1981 byl vydán román založený na fikci, napsal jej spisovatel Dean Koontz a nese jméno The Eyes of Darkness, což se dá volně přeložit jako Oči temnoty. Kniha pojednává o jistém typu viru, který byl vyvinut ve vojenských laboratořích v okolí čínského města Wu-chan. Virus nese název Wu-chan-400.

Dean Koontz vyrůstal v rodině s otcem závislým na alkoholu, což z něj dělalo zároveň agresora. Zážitky z dětství ho ovlivnily natolik, že se to dost odrazilo v jeho tvorbě. Původně pracoval jako učitel, od roku 1969 pracuje na plný úvazek jako spisovatel. Má bezdětné manželství s ženou Gerdou a nyní žije v Kalifornii. Za svůj život napsal zatím 41 titulů, zabývá se hlavně thrillery a horory.

Náhoda nebo předpověď?

Kniha The Eyes of Darkness vypráví o viru jménem Wu-chan-400, který vyvinuli ve vojenských laboratořích u čínského města Wu-chan, odkud je vlastně odvozeno i jméno viru. Americká tajná služba později získává od čínského uprchlíka přísně tajné informace o Programu biologických zbraní. Americká armáda nakonec úspěšně vytvoří vakcínu, kterou Čína vytvořit nemohla. Příběh se točí kolem matky, která si dá za úkol zjistit, zda její syn opravdu před rokem zemřel, nebo jestli je pořád naživu.

Zápletka

Matka pošle svého syna kempovat s mužem, o kterém se vědělo, že už šestnáctkrát podobnou výpravu podnikl a až do této chvíle se nestalo žádné neštěstí. Každý táborník, vedoucí, dokonce i řidič zemře bez jakéhokoliv vysvětlení. Truchlící matka, což je hlavní postava, se začíná ztotožňovat se skutečností, že její syn Danny je opravdu mrtvý.

Zničehonic se ale vše otočí, protože ji kdosi terorizuje zlomyslným tvrzením, že Danny nezemřel. Objevují se nápisy na křídových tabulích, na papírech vytištěných z tiskáren a další různé dokazování. Společně se svou novou kamarádkou Elliot Stryker se Christina Evans, matka, chystá zjistit, co se doopravdy v den zmizení jejího syna stalo.

Proč by to byla předpověď?

Už jen díky zanesení děje k městu Wu-chan je děsivé. Zároveň popsání viru Wu-chan-400, který má napadat a zabíjet převážně lidi, člověk se stane infikovaným jen čtyři hodiny po kontaktu s virem a to nejděsivější – díky pokusům na mnoha politických vězních se zjistilo, že virus migruje do mozkového kmene a tam vyloučí toxin, který doslova pohlcuje mozkovou tkáň. Zničí tu část mozku, která řídí všechny samovolné funkce těla. Oběť tedy přestane mít pulz, fungující orgány nebo přestane dýchat.

Většina je totiž nápadně podobná novému viru Covid-19, tedy koronaviru. Stejně tak podobnost symptomů – člověk infikovaný Covidem-19 má respirační obtíže, Wu-chan-400 dokáže dýchání úplně odepsat. Co myslíte, je fikce sepsaná Deanem Koontzem jen náhoda?

Související články

Další články