Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Prominutí trestu kvůli koronaviru? Advokát žádá Miloše Zemana o zvážení amnestie

Zdroj: unsplash.com
+ Další fotografie
Dopis
Amnestie kvůli pandemii koronaviru? Dopis, který ve čtvrtek poslal advokát Petr Toman prezidentu Miloši Zemanovi (75), obsahuje návrh, aby zvážil vyhlášení amnestie. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se tématem prý zabývá a Toman není první, který ji v tomto smyslu kontaktoval. Na dopis upozornil Advokátní deník v pátek.

Miloš Zeman dostal ve čtvrtek dopis od advokáta Petra Tomana, kde se psalo, aby zvážil prominutí trestů vězňům. Hlavním cílem by nebylo propustit všechny, ale ty, kteří mají nejmírnější tresty. Amnestie by tak platila pro ty, kteří byli odsouzeni za úmyslné trestné činy na méně než rok, a nebo pro ty, kteří jsou ve vězení za nedbalostní trestné činy na nejvýše dva roky.

Pravomoc prezidenta

"Zvažte prosím využití Vašich pravomocí ke zmírnění současných problémů rodin, jejichž členové vykonávají trest odnětí svobody za méně závažná provinění a nemohou se o rodiny starat a v tomto složitém období pomáhat," píše v dopise Toman.

Zmírnění či prominutí trestů

Zeman by podle právníka mohl zastavit i některá trestní stíhání a prominout některé podmínky, peněžité tresty nebo tresty domácího vězení a obecně prospěšných prací. Toman je toho názoru, že by ministryně spravedlnosti Marie Benešová měla předložit návrhy na zastavení trestního stíhání, zmírnit nebo dokonce prominout tresty těm, na které by amnestie nedosáhla.

Myslí například těhotné ženy, lidi pečující o děti nebo své rodiče a nebo osoby trpící závažnou chorobou. Benešová takovou možnost zvažuje. "I takovou možnost samozřejmě citlivě a ve všech souvislostech zvažuji," uvedla ministryně pro Eurozprávy. "Pan Toman není první, kdo se ozval. Dostávám zhruba dva týdny mnoho e-mailů i dopisů na toto téma," doplnila.

Související články

Další články