Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Prominentní rodina mladinké Grety: Táta na dceři bohatne, máma je operní pěvkyně

Prominentní rodina mladinké Grety: Táta na dceři bohatne, máma je operní pěvkyně
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 14 fotografií
Bohatí rodiče
Ekologická aktivistka Greta Thunberg (16) už několik měsíců plní stránky světových deníků. Zatím nejvíc ale zaujala v pondělí, když v New Yorku zuřivě křičela na světové státníky. Všichni viděli mladou zasmušilou školačku, málokdo už ale ví, že její rodina patří ve Švédsku k těm prominentnějším. Má slavné prarodiče a známí jsou i rodiče!

Když zazní jméno Greta Thunberg, všem se teď vybaví smutná dívka, která řvala na světové vůdce. Projev ekologické aktivistky na půdě OSN v New Yorku zaujal celý svět. Někteří ji pokládají za zuřivou hysterku, jiným je šestnáctileté školačky líto, další s ní do puntíku souhlasí.

Všechny tábory ale spojuje jedna otázka. Jak na sebe obyčejná holka ze Švédska strhla pozornost světových lídrů?

Nijak, Greta totiž žádná obyčejná holka není. Kdyby žila v paneláku v některé z horších čtvrtí a dělala, co dělá, možná by po ní neštěkl pes. Jenomže Greta pochází z prominentní švédské rodinky.

Její hlavou je dívčin otec Svante Thunberg (50). Herec, scenárista a úspěšný manažer ještě před proslavením starší dcery umně využil talentu své manželky Maleny Ernman (48). Má pod palcem všechny její kšefty. Jakmile se o Gretu začala zajímat média, napsali spolu knihu Scény ze srdce o jejích psychických poruchách. A přinejmenším ve skandinávském království jde na dračku.

Vydělává celá rodina

Thunberg je zároveň výkonným ředitelem dvou velkých společností Ernman Produktion AB a Northern Grace AB, které sídlí ve stejné vile v nejluxusnější části Stockholmu. Obě firmy vlastní společně s manželkou. Náměstka mu dělá Malenin otec Lars Ernman (76), významný ekonom. Hodnota společností navíc za poslední rok výrazně vzrostla.

A zatímco Greta si našla vlastní způsob, jak přispívat do rodinného rozpočtu, i když to zřejmě dělá nevědomky, její mladší sestra Beata (13) kráčí v matčiných šlépějích. Zpívá a jednou by také ráda vystupovala v opeře. Beatu ale na Instagramu sleduje pouze 11 tisíc lidí, Gretu přes 4 miliony.

Slavný je i Gretin dědeček Olof Thunberg (94), švédský herec a režisér. A pokud Greta dostane Nobelovu cenu za mír, na niž je od března nominovaná, ani tentokrát si nepřipíše rodinné prvenství. Její prapředek Svante Arrhenius (†68) to za chemii dokázal už v roce 1903.

Ať už si ale o Gretě a jejích apelech na politiky, aby zabránili ekologické katastrofě, myslíte cokoliv, stále je nutné mít na zřeteli, že je to teprve šestnáctiletá dívka. A z klimatických změn určitě nechce těžit ve svůj vlastní prospěch. A jestliže to dělá její nejbližší okolí, stále to není důvod Gretu urážet.

Tajemný pár na veřejnosti: Petra Nesvačilová ukázala přítele, se kterým čeká miminko

Související články

Další články

Nejnovější kauzy