Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Ivana Gottová StarDance 2019 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Prokletí krásné Hany Vítové: Dcera spáchala sebevraždu před jejíma očima kvůli známému hudebníkovi

Hana Vítová byla moudrá, inteligentní a nekonfliktní. Ani ona ale neměla
lehký život.
+ Další 4 fotografie
Byla prý skromná, tichá a velmi jemná. Nebyla tak průbojná jako Adina Mandlová, ani sečtělá jako Nataša Gollová, přesto Hana Vítová za první republiky patřila k nejobsazovanějším herečkám u nás. I ji ale, podobně jako ostatní hvězdy, potkaly životní tragédie.

Hana Vítová, původním jménem Jana Lašková, milovala děti a chtěla se stát učitelkou. Vyrůstala ale v umělecké rodině, oba její rodiče byli operní pěvci, a ti si přáli, aby šla v jejich šlépějích. Nastoupila tak na konzervatoř, tu ale nedokončila.

Z Laškové Vítovou

Vítová, tehdy Lašková, měla velký pěvecký talent, o kterém se dozvěděli Voskovec a Werich a rozhodli se ji angažovat v Osvobozeném divadle. Vymysleli jí také pseudonym, který užívala až do smrti.

V Osvobozeném divadle se zamilovala do ženatého Jiřího Voskovce, osudovou láskou se pro ni ale stal operetní zpěvák a tehdejší idol žen Jára Pospíšil. Stali se manželi, ale jejich svazek vydržel jen krátce, protože v srdci obletovaného Pospíšila nezbývalo pro Hanu místo.

Vítová začala točit filmy, hrála v několika divadlech. Tehdy se také seznámila s Oldřichem Novým a vznikly fámy o tom, že byla maminkou jeho dcery Jany. Hana se stala její kmotrou. Jméno Janiny biologické matky herec nikdy neprozradil, spekulovalo se tedy o Vítové. Pravdu se ale zřejmě nikdy nedozvíme.

Hana byla v jednom kole, točila jeden film za druhým. Nejslavnější z nich byl asi Noční motýl, který jí přinesl řadu ocenění.

Manželství se sukničkářem

V Divadle Oldřicha Nového se seznámila se šéfredaktorem Bedřichem Rádlem, kterého si nakonec vzala. Společně ale bydleli ve stejném domě jako Rádlova první manželka, což nedělalo dobrotu. Narodila se jim dcera Bedřiška, ale manželství nebylo šťastné – Rádl jí byl nevěrný a Vítová prožívala peklo.

Když po válce přišel manžel z politických důvodů o práci a herečka točila jen sporadicky, jejich manželství se rozpadlo. Bohužel neměla kam jít, a tak bydlela společně s Rádlem a starala se jak o něj, tak o jeho milenku. Největší rána osudu ale měla ještě přijít…

Smrt dcery a úpadek kariéry

Když jednoho večera přišla Hana domů, našla svou nešťastně zamilovanou osmnáctiletou dceru, jak se bodá pletacími jehlicemi do srdce (podle jiných informací si pokoušela podřezat žíly). Poté před jejíma očima skočila do světlíku. Těžce zraněná Bedřiška pak otřesené herečce zemřela v náručí ještě před příjezdem sanitky. To vše prý kvůli lásce k Jiřímu Suchému…

Vítová se přestala těšit ze života, neviděla v něm smysl. Na živobytí si ale nějak vydělávat musela, a tak vystupovala v kabaretu. Po nějaké době začala jezdit s prvorepublikovými herci s vystoupeními po kulturních domech a lázních, díky čemuž znovu sklízela úspěch.

Těžký konec života

Další neštěstí Hanu potkalo v roce 1970, kdy měla dopravní nehodu, při které utrpěla tržnou ránu v obličeji a zlomeniny. Z havárie se léčila sedm let, začala propadat alkoholu a stáhla se do ústraní. Živila se jako překladatelka z angličtiny, ruštiny a němčiny.

V březnu roku 1987 doma nešťastně upadla a celou noc ležela na zemi. Až ráno ji našla sousedka, která k ní přišla s nákupem. Byla okamžitě převezena do nemocnice, kde o den později zemřela.

Mohlo by vás zajímat

Další články