Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Prokletí Francie: Od útoku na Charlie Hebdo stíhá zemi rána za ránou

Francie si prochází těžkým obdobím.
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Francie, země, která vyšla vítězně z obou světových válek, je v poslední době zkoušená více, než by bylo záhodno. Připomeňme si jen poslední měsíce, kdy ji nejprve ochromil útok na redakci časopisu Charlie Hebdo s následnými několika přestřelkami přímo v srdci země - Paříži. Přesně před čtrnácti dny zemřelo při srážce dvou helikoptér při natáčení televizního pořadu Dropped pro stanici TF1 osm sportovních hvězd včetně tří olympioniků. Dnes Airbus A320 německé společnosti Germanwings havaroval ve francouzských Alpách blízko města Digne a Barcelonnette.

Útok na Charlie Hebdo – 12 mrtvých

7. ledna letošního roku došlo k masakru, který bohužel vejde do dějin. Na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo zaútočili bratři Kouachiovi, použili granátomety a útočné pušky.

Středa 7. ledna dopoledne kolem desáté hodiny ráno. Z vozu v centru Paříže vystupují dva střelci a vbíhají do redakce týdeníku Charlie Hebdo, kde právě probíhá porada. Na místě zůstává deset mrtvých novinářů a editorů, venku mrtvý muslimský policista a vrátný. Během dalších dvou dní umírá policistka a čtyři rukojmí v pařížském košer obchodě. Dohromady sedmnáct lidí. Francie je v šoku.

Novináři berou útok na své kolegy jako útok na svobodu slova. Oči celého světa se upírají směrem k Francii. Útok nahrává islamofobům a nenávist k příslušníkům muslimské obce nabírá na síle. V Evropě vznikají nepokoje a většina zemí začíná řešit otázku přistěhovalců, což je jeden z největších problémů Francie.

Francie pořádá solidární miliónový pochod. Lidé vychází do ulic a vydávají se na pochod za účasti britského premiéra Davida Camerona, Mahmúda Abbáse z Palestiny, kancléřky Angely Merkel, francouzského prezidenta Françoise Hollanda i českých představitelů, mezi kterými je premiér Sobotka a ministr Zaorálek.

Hlavní vyšetřovatel útoku na Charlie Hebdo, komisař Helric Fred, který patřil k vysoce postaveným kriminalistům, páchá 11. ledna sebevraždu. Zastřelil se v budově justiční policie v Limoges, kde pracoval.

Novináři, kteří přežili, se rozhodli pokračovat ve své práci a připravili „vydání přeživších“, tak se začalo říkat prvnímu číslu Charlie Hebdo po masakru.

Začátkem února se situace uklidňuje.

Srážka dvou helikoptér – 10 mrtvých

10. března 2015 přichází zpráva o srážce dvou helikoptér blízko Villa Castelli v provincii La Rioja, zhruba 1 170 kilometrů od hlavního města Buenos Aires v Argentině. Na palubách umírá osm vrcholových francouzských sportovců a dva piloti.

Francouzský sportovní svět ztrácí dva olympioniky.

Prezidentský palác potvrzuje, že mezi mrtvými je francouzská plavkyně a olympijská medailistka Camille Muffat (25) a boxer Alexis Vastine (28), který získal bronz na olympiádě v roce 2008.

Další z obětí je známá námořnice a legenda Florence Arthaud (57).

Země se opět zahaluje do černého.

Pád letadla ve francouzských Alpách – 150 mrtvých

24. března 2015 zaznamenávají krátce po 11. hodině dopoledne světové zpravodajské agentury informaci o havárii Airbusu A320, na jehož palubě se má nacházet 150 cestujících.

Letadlo letělo z Barcelony do Düsseldorfu.

Francouzská média přichází s informací, že tajné služby měly den předem zprávy o dalším možném teroristickém útoku na Francii. Zda pád letadla s terorismem souvisí ve chvíli, kdy tento text vznikal, nikdo nepotvrdil ani nevyvrátil.

Všichni čekají na seznam cestujících a jejich identitu. Policisté pomocí helikoptéry lokalizovali místo havárie. Jedná se skutečně o hory a velice těžko přístupné místo.

Loga společností Lufthansa a Germanwings se zabarvují vzhledem k tragédii šedě a Francie opět čeká smutek.

Související články

Další články