Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Milouš Jakeš slaví 97 let na světě: Pravdy a nesmysly, které kdysi pronesl v Červeném Hrádku

Milouš Jakeš slaví 97 let na světě: Pravdy a nesmysly, které kdysi pronesl v Červeném Hrádku
Zdroj: youtube.com
PROJEV
V červenci uplynulo třicet let od chvíle, kdy někdejší komunistický generální tajemník Milouš Jakeš (97) přednesl v JZD v Červeném Hrádku svůj legendární projev. Je populární hlavně kvůli svým stížnostem, že se ve funkci cítí jako kůl v plotě, kvůli pletení si brojlerů s bojlery a pro kritiku Hany Zagorové (72). I když se neobratný řečník a dnešní oslavenec Jakeš v dobovém vyjádření dopustil řady zvláštních prohlášení, i on byl kupodivu u některých z nich přesný. V čem se dá se soudruhem i dnes souhlasit a čemu se i tehdy nešlo než vysmát?

Člověk nemusí být kovaný komunista, aby v projevu Jakeše našel kromě předložek a spojek i pár dalších slov, s kterými lze i přes všechen nános soudružské rétoriky souhlasit. Co tehdy muž, který 12. srpna slaví neuvěřitelné 97. narozeniny pronášel?

1) Ekologie

„Mám na mysli různá ekologická hnutí. My bychom potřebovali, aby se sebrali a šli vyčistit ten potok, a ne dělali demonstrace, chodili po náměstích a křičeli: ‚Udělejte jinou spalovnu nebo něco takového.‘ Mnozí lidé se si pletou demokracii s tím, že budou jen kritiky a určovat, co se má dít se společností, a ti druzí, že jsou povinní to vykonávat.“

Mnohým by to mohlo připomínat i dnešní dobu, kdy řada studentů o pátcích chodí demonstrovat za životní prostředí, jejich kritici i v současnosti říkají (samozřejmě někdy nespravedlivě), že by bylo lepší, aby šli raději místo toho uklidit přírodu.

2) Hana Zagorová

„Jsou umělci, kteří podepíší nějaký pamflet (Několik vět – pozn. red.)… Mohli bychom ukázat, co jsou zač, jací jsou. Vždyť ti umělci, kteří to podepsali… Žádný z nás nebere takový platy, jako berou oni. Dostávám jednou ročně seznam umělců, kteří dostávají nad sto tisíc korun platu. Řekněme paní Zagorová. Je to milá holka, všechno. Ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok.“

Sama Hana Zagorová potvrdila, že takové výdělky v oné době skutečně měla a že o ní vlastně Milouš Jakeš neřekl nic špatného. Pokud tedy nebereme za špatné už jen to, že se pohoršoval nad vyššími výdělky úspěšných umělců.

3) Západ

„Západ je plný lidských práv a demokracie, ale v plné síle používá politiky. Biče a cukru. Budete dělat, co my chceme, půjdete dál, dáme vám půjčky, snížíme embargo na určité zboží a tak dále. Tímhle způsobem chtějí rozdělovat a panovat.“

Je pravda, že třeba finanční politiku provozuje řada vyspělých zemí dodnes, především Spojené státy V poslední době podobně tlačí na Írán.

4) Kapitalismus

„(Západ a USA) nakupují levně suroviny a prodávají drahé výrobky.“

Na tom se nic nemění. Firmy z bohatých států se dodnes snaží vyrábět, těžit za minimum a prodávat za maximum. O tom zkrátka kapitalismus je.

5) Kázeň

„My jsme trochu přehnali. Zpohodlněli jsme. Doba nás z toho pohodlí vyvádí… V USA je kázeň a disciplína… U nás je to piánko. S tím se musíme rozejít. Jinak životní úroveň nezvýšíme. Potřebujeme využívat pracovní dobu.“

Pochvalné uznání vysoké pracovní morálky u západních živlů od komunisty sedělo jak pozadí na hrnec. Tehdy se v socialistickém Československu s umělou stoprocentní zaměstnaností nikdo nepředřel.

6) Rovnostářství

„Dnes je nespravedlivé rovnostářství. Platilo tehdy, když šlo o to, aby se každý najedl, někde bydlel, do něčeho se obul. Ale dnes? To musí být na základě výsledků práce, mzda musí být spravedlivá. Ne stejná, jak to je nyní dostat stejné peníze, i když toho člověk udělá méně.“

I v tomto měl generální tajemník ÚV KSČ pravdu, jen zapomněl uvést, že takové rovnostářství si lidé nevymysleli sami. Kdyby s podobným projevem přišel o patnáct let dříve, mohlo by se mu skoro tleskat, těsně před revolucí ale nakonec působil směšně.

Největší šílenosti z projevu.

1) Kritika Dubčeka

Dubček byl první, kdo šel za Havlem, když opustil vězení. A to o sobě hlásí, že je komunista. Když měl kardinál Tomášek narozeniny, je třeba mu napsat, ale Dubček mu šel osobně blahopřát na arcibiskupství. Je to ještě báze socialismu?“

2) Budoucnost

„Když bude fungovat ekonomika, nikomu se nepodaří vyvolat krizi. Dělníci a rolníci za námi půjdou.“

Na to strana přišla pozdě, za pár měsíců šla od válu.

3) Výhrůžky

„Kdo vystoupí proti demonstracím, tomu je vyhrožováno. I smrtí. My takoví nejsme. Nezastrašujeme.“

Tvrzení o výhrůžkách ze strany opozice nejsou dokazatelné. Naopak řada signatářů dopisu Několik vět musela na výslechy, předvolávali si je straničtí funkcionáři a bylo jim vyhrožováno, že už si ani neškrtnou, když neodvolají. Okamžitě také přišli o práci.

4) Několik vět

„K pamfletu Několik vět je třeba vyjádřit stanovisko. Demokracie má právo a řekl bych povinnost říct stanovisko. Nenechat svý vedení ve štychu. Přihlásit se k tomu, že s tím nesouhlasí. My po nikom nevynucujeme, aby odsuzoval. Chceme stanovisko. A jaký může být stanovisko komunisty? Že odmítne? Pamflet, který chce rozložit tuto stranu a socialistickou společnost… Musíme se tomu bránit.“

Dokument Několik vět nebojoval proti KSČ a nezpochybňoval její vedoucí úlohu. Žádal pouze rychlejší demokratizaci a svobodnou diskusi. Strana se snažila bránit antikampaní, kolektivy byly nuceny psát rezoluce.

6) Svoboda projevu

„(Na Západě) člověk je svobodnej, může si nadávat, říkat si, co chce, ale taky může přijít o práci. ‚Sbohem, já tě nepotřebuju, klesla výroba.‘ U nás je to státní záležitost.“

7) Přeřeknutí

„Traktorista v družstvu dělá v družstvu.“

8) Přiznání

„Používají něco, co my nemůžeme… Veřejně… Teror.“

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy