Program byl založen na spolupráci Nadačního fondu Generace 21 a vlády. Chovanec oznámil ukončení programu na Twitteru. Projekt podle něj neplní svůj účel a není možné ho podporovat.

„Vláda na můj návrh bez náhrady zrušila projekt NFG21 na přesídlení 153 Iráčanů do ČR. Není možné podporovat projekt, který neplní svůj účel,“ napsal na sociální síti ministr vnitra.

Více než dvě desítky Iráčanů už z Česka odešly do Německa a další se chtějí vrátit do vlasti. V rámci projektu na přesídlení iráckých křesťanů organizovaného Nadačním fondem Generace 21 přiletělo do České republiky 89 uprchlíků. V rámci projektu má do ČR přijet ještě 64 uprchlíků, ty už ale Česko nepřijme.

Projekt, který financuje nadační fond, Chovanec nedávno pozastavil poté, co z ubytování v Okrouhlíku na Jihlavsku do Německa odešlo 25 Iráčanů. Německé úřady se je podle svého vyjádření chystají brzy vrátit zpátky do Česka a následně budou vyhoštěni do Iráku, pokud znovu v ČR nepožádají o azyl.

Podle Chovance a Sobotky není možné, aby Česká republika působila jako cestovní kancelář, díky které se uprchlíci pohodlně dostanou do Evropy.