Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Profesor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch zahájil kontaktní kampaň do Senátu

Aleš Gerloch chce kandidovat do Senátu.
Zdroj: oficiální zdroj
+ Další fotografie
Na tiskové konferenci dnes 11. září 2018 oficiálně oznámil vstup do kontaktní části volební kampaně profesor Aleš Gerloch, prorektor Univerzity Karlovy. Jako nezávislý kandidát, neopírající se o podporu politických stran, již dříve nasbíral podpisy více než tisíce občanů pro svoji kandidaturu do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorské křeslo se uchází ve volebním obvodě č. 17.

Jako odborník se čtyřicetiletou praxí v problematice práva by rád své znalosti a zkušenosti využil v Senátu k pomoci v obraně ústavy proti jejím nepromyšleným a neuváženým změnám. Bude usilovat o ústavní zakotvení českého národa jako státotvorného národa v naší ústavě.

„Jednou z mých hlavních motivací ke kandidatuře je přesvědčení, že mezi senátory je málo právníků. Budu usilovat o zvýraznění role Senátu v legislativním procesu. Rád bych své zkušenosti a teoretické znalosti práva uplatnil v ústavní praxi. Jako nezávislý kandidát mohu voličům slíbit, že použiji svou odbornost k tomu, aby byl ústavní systém našeho státu efektivnější,“ uvedl na tiskové konferenci profesor Gerloch.

Velkým tématem, kterým se chce v případě zvolení Gerloch v Senátu zabývat, je ústavní zakotvení českého národa a výslovné stanovení, že v České republice je český jazyk státním jazykem.

„Hlavní přínos této úpravy vidím především jako doplnění jedné z mezer české ústavy, kdy je na jednu stranu v Listině základních práv a svobod obsažena ochrana národnostních a etnických menšin, ale v samotné ústavě není zakotvený státotvorný národ, vůči kterému se v Česku dlouhodobě působící menšiny vytvářejí,“ říká Gerloch.

Podobná úprava bývá obsažena i v ústavních dokumentech dalších demokratických států a byla i v ústavě první Československé republiky a v ústavním zákoně o československé federaci.

Dalším výrazným bodem Gerlochova programu je pomoc při řešení problémů volebního obvodu č. 17, se kterým je profesor dlouhá léta spjatý a má zde trvalý pobyt. „Chci se zaměřit zejména na dopravní tematiku: výstavbu metra D, dostavbu tramvajové trati a vnějšího silničního okruhu či rozvoj infrastruktury dle potřeb jednotlivých městských částí při zachování zeleně,“ vyjádřil se ještě Gerloch.

Související články

Další články