Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Procházkův soupeř Teixeira napsal hollywoodský příběh: Ze slumu až na trůn polotěžké váhy

Glover Teixeira vs Jiří Procházka: Brazilec v UFC napsal pohádkový příběh
Zdroj: Profimedia/Martin Procházka/eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 2 fotografie
MMA

Už v sobotu přijde dlouho očekávaný večer, během kterého se v rámci turnaje UFC utká o titul Jiří Procházka (29) s Gloverem Teixeirou (42). Ačkoli se může zdát, že český bijec má proti mnohem staršímu soupeři vítězství v kapse, Brazilce nelze podceňovat. Ve svých 42 letech je na vrcholu sil a ne nadarmo získal titul v polotěžké váze. Pro něj si Teixeira musel dojít natolik trnitou cestou, že by se nejspíš nikdo nedivil, kdyby podle zápasníkova životního příběhu vznikl hollywoodský film.

Glover Teixeira patří mezi největší sympaťáky MMA. Fanoušky dokázal získat svou klidnou povahou, sportovním přístupem i neuvěřitelným životním příběhem, provázejícím zápasníkovu trnitou cestu na trůn polotěžké váhy. Ta vyvrcholila v roce 2021, kdy Brazilec porazil v titulové bitvě polské kladivo Jana Blachowicze a stal se nejstarším šampionem v historii UFC. Nechybělo přitom mnoho a svět by nikdy Teixeiru nepoznal.

Rodák z brazilského Sobralia totiž vyrůstal v totální chudobě. Jeho domovem byly po mnoho let slumy, v nichž neměl elektřinu ani vodu. I proto se ve 20 letech rozhodl ze země odejít a splnit si americký sen. Jenže to pro chudého kluka z Brazílie znamenalo stát se ilegálním migrantem a mimo jiné musel překonat mexické hranice. V Tijuaně tak čekal s dalšími uprchlíky osm dní, než padla hustá mlha a Teixera pak pod jejím pláštěm mohl proklouznout pohraniční stráži pod nosem.

První zápas byl fiaskem

Mladý Brazilec po extrémně nebezpečné cestě zakotvil v zapadlém městě Danbury ve státě Connecticut a dokonce se mu podařilo získat oficiální pracovní vízum. Ačkoli měl na čas práci, o žádném americkém snu se hovořit nedalo. Teixeira makal sedm dní v týdnu na dvanáctihodinových směnách v oblasti terénních úprav. Přesto si ale našel čas, aby vždy večer chodil trénovat.

Ve 23 letech se v roce 2002 poprvé postavil do klece ke svému prvnímu profi MMA zápasu, a to navzdory tomu, že mu to kouč rozmlouval. Teixeira tehdy ještě neměl dostatek zkušeností, měl však svou hlavu a zápas přijal. Střetnutí nakonec skončilo přesně tak, jak se zápasníkův trenér obával. Teixera zažil drsnou prohru, v duelu si ani neškrtl.

Čtyři roky bez manželky

Teixeira ovšem není žádný hlupák. Pochopil, že trenér měl pravdu, a poznal, že musí ještě hodně trénovat. Následovala tedy dvouletá pauza, během níž tvrdě dřel. Vyplatilo se a i přes pomalejší rozjezd začal bijec zářit. V roce 2006 tak podle portálu Sherdog započal svou úžasnou sérii 20 výher v MMA a logicky přišlo laso i od slavné UFC. Teixeira ale musel řešit jiné problémy. V USA nezískal občanství a musel se vrátit do Brazílie, aby tam požádal o americké pracovní vízum. I to mu však bylo zamítnuto.

Zápasník tak musel chtě nechtě zůstat v Brazílii. Na dlouhé čtyři roky přišel o svůj domov i manželku Ingrid, již si vzal v Americe. Vysvobození přišlo až s kontraktem od UFC a Teixeira se mohl opět vrátit ke svému snu. Hned v roce 2012 si v nejprestižnější bojové organizaci světa připsal vítězný debut. Následovalo pět výher a titulová šance. Šampion Jon Jones však byl nad jeho síly a porážka ho srazila víc, než by čekal.

Titulové vykoupení

Po dalších čtyřech prohrách Teixeira nabral druhý dech a připsal si 11 vítězství, což vedlo k další titulové šanci. V cestě mu stál suverénní Polák Jan Blachowicz. Brazilec byl v duelu jasným outsiderem, protože mu bylo 42 let a mnoho expertů si myslelo, že už je za zenitem. Na podzim 2021 ale přišel šok. Teixera porazil soustředěným výkonem polské kladivo a stal se podle oficiálních statistik UFC historicky nejstarším šampionem organizace, čímž si splnil svůj sen.

Teixeira jasně ukázal, že i v pokročilém věku je špičkou ve svém oboru. Ačkoli není kdovíjakým postojářem, je dost možná nejlepším wrestlerem, navíc má na svůj věk neuvěřitelnou výdrž. I proto nebude pro Jiřího Procházku lehkým soupeřem. I když má český ranař dobrou obranu proti takedownům, se zápasníkem, jakým je držitel titulu polotěžké váhy, ještě nesoupeřil. Navíc Teixeira ani ve 42 letech nepřestává mít hlad po výhrách...

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy