Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Proč zrovna Velký pátek? Co se stalo na Bílou sobotu? Toto jste možná o velikonočních dnech netušili

Proč zrovna Velký pátek? Co se stalo na Bílou sobotu? Toto jste možná o velikonočních dnech netušili
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Další fotografie
Velikonoce
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Zároveň jsou ale oslavou jara a nového života. Čas velikonoční uznává i židovská tradice. Pojďme se spolu podívat na jednotlivé sváteční dny.

Velikonoční svátky v křesťanské tradici znamenají zejména připomenutí úmrtí Ježíše Krista a jeho následné zmrtvýchvstání. Na Velký pátek byl Ježíš ukřižován. V neděli vstal z mrtvých. Pojďme se spolu podívat na sváteční dny detailně.

Zelený čtvrtek

Podle tradice v tento den proběhla poslední večeře Ježíše Krista s jeho učedníky. Ježíš předpovídá svou smrt. Druhý den bude popraven. Poslední noc Ježíš nespí. Odchází do Getsemanské zahrady, kde se až do rána modlí. Přívlastek "zelený" vznikl podle některých teorií zkomolením původního německého názvu Greindonnerstag (Lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (Zelený čtvrtek).

Velký pátek

V tento den byl Ježíš ukřižován na hoře Golgotě. Podle křesťanů je jeho smrt vykoupením pro věřící. Pro křesťany je tento den největším svátkem v roce. Křesťané věří, že Ježíš se obětoval za všechny hříšné lidi. Byl popraven jako nevinný a jeho smrt má silnou magickou moc.

Bílá sobota

Ježíšovi přívrženci drží hlídku u jeho hrobu. Po ukřižování hledí s nadějí k nadcházejícímu dnu. Bílá se říká proto, že vychází světlo. Naděje, že se věci změní k lepšímu.

Velikonoční neděle

Vrchol křesťanského mystéria. Ježíš podle tradice vstal z mrtvých. Lidé si připomínají vítězství nad smrtí. Syn Boží přebírá moc a vládu nad světem a smrtí. Zlo je v tu chvíli poraženo.

Velikonoční pondělí

Křesťané se radují z toho, že Ježíš vstal z mrtvých. Připomínají si roli Ježíše Krista jako Vykupitele. Syn Boží vzal na sebe lidský hřích. Bůh se sklonil k člověku.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy